Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tarımsal Girdi Fiyatları Ocak’ta Rekor Kırdı

TÜİK, yılın ilk ayına ilişkin tarımsal girdi fiyat endeksi (Tarım-GFE) verilerini açıkladı. Endeks, fiyatlarda artışla tarihinin rekorunu kırdı...
Tarımsal Girdi Fiyatları Ocak’ta Rekor Kırdı
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre tarımsal girdi fiyat endeksi yıllık yüzde 57,26, aylık bazda ise yüzde 10,12 oranında arttı. Böylece endeks Ocak’ta hem aylık hem de yıllık bazda rekor seviyelere yükseldi. On iki aylık ortalamalara göre de yüzde 31,35 artış gerçekleşti.

Ana gruplarda bir önceki aya göre tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksinde yüzde 6,99, tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinde yüzde 10,57 artış gerçekleşti.

Tarımsal Girdi Fiyatları Ocak’ta Rekor
KAYNAK: TÜİK

Bir önceki yılın aynı ayına göre göre tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksinde yüzde 36,10, tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinde yüzde 60,78 artış gerçekleşti.

Yıllık Tarım-GFE’ye göre 6 alt grup daha düşük, 5 alt grup daha yüksek değişim gösterdi. Yıllık artışın düşük olduğu alt grup yüzde 9,40 ile tohum ve dikim materyali oldu.

Ardından yüzde 16,34 ile malzemeler geldi. Yıllık en yüksek artış yüzde 153,34 ile gübre ve toprak geliştiricilerde ve yüzde 101,14 ile enerji ve yağlarda görüldü. Aylık Tarım-GFE’de 5 alt grup daha düşük, 6 alt grup daha yüksek değişim gösterdi.

Bir önceki aya göre azalış gösteren tek alt grup yüzde 8,41 ile tohum ve dikim materyaliyken aylık en düşük artış yüzde 2,42 ile malzemeler ve yüzde 4,06 ile hayvan yeminde görüldü. Buna karşılık aylık artışın yüksek olduğu alt gruplar ise sırasıyla, yüzde 37,91 ile enerji ve yağlar ve yüzde 17,06 ile bina bakım masrafları oldu.

Aralık’ta Tarımsal Girdi Fiyatları

Tarımsal girdi fiyat endeksi Aralık’ta yıllık yüzde 45,61, aylık yüzde 9,82 oranında artış göstermişti.

12 aylık ortalamalara göre yüzde 27,89 artış kaydedilmişti. Ana gruplarda bir önceki aya göre tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksinde yüzde 7,30, tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinde yüzde10,19 artış olmuştu.

Bir önceki yılın aynı ayına göre göre tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksinde yüze 31,91, tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksi yüzde 47,85 yükselmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu