Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tarım-ÜFE Eylül’de Yıllık %23,35 Arttı

2021’in dokuzuncu ayına ilişkin tarım ürünleri üretici fiyat endeksi istatistikleri yayımladı.
Tarım-ÜFE Eylül’de Yıllık %23,35 Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Eylül 2021 dönemine tarım ürünleri üretici fiyat endeksi (Tarım-ÜFE) verilerini yayımladı. Rapora göre tarım-ÜFE Eylül’de yıllık yüzde 23,35, aylık yüzde 1,46 arttı.

Ağustos’ta bir önceki aya göre yüzde 1,77, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 12,37, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 24,69 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 21,32 artış göstermişti.

Tarım-ÜFE bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 14,00 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 21,71 arttı.
Tarım-ÜFE Eylül Yıllık Değişim
KAYNAK: TÜİK

Sektörlerde bir önceki aya göre tarım ve avcılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde yüzde 1,44, ormancılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde yüzde 3,39 artış oldu.

Balık ve diğer balıkçılık ürünlerinde ise yüzde 0,23 azaldı.

Ana gruplarda bir önceki aya göre canlı hayvanlar ve hayvansal ürünlerde yüzde 0,39, tek yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 5,62 arttı. Çok yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 5,02 azalış gerçekleşti.

Yıllık artışın fazla olduğu diğer alt gruplar yüzde 44,02 ile canlı kümes hayvanları ve yumurtalar ve yüzde 35,51 ile tahıllar (pirinç hariç), baklagiller ve yağlı tohumlar oldu.

Yıllık artışın az olduğu alt gruplar yüzde 5,40 ile üzüm oldu. Aylık artışa bakıldığında en az artış yüzde 6,53 düşen yumuşak çekirdekli meyveler ve sert çekirdekli meyvelerde kaydedildi. En fazla aylık artışı kaydeden alt grup ise yüzde 15,84 ile lifli bitkilerde belirtildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu