Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tarım-ÜFE Ekim’de Yıllık Bazda %23,10 Artış Gösterdi

Tarım ürünleri üretici fiyat endeksi Ekim’de bir kez daha hem aylık hem yıllık bazda arttı.
Tarım-ÜFE Ekim’de Yıllık Bazda %23,10 Artış Gösterdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ekim 2021 dönemine tarım ürünleri üretici fiyat endeksi (Tarım-ÜFE) verilerini yayımladı. Rapora göre tarım-ÜFE Ekim’de yıllık yüzde 23,10, aylık yüzde 1,68 arttı.

Eylül’de yıllık yüzde 23,35, aylık yüzde 1,46 artış olurken bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 14,00 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 21,71 artmıştı.

Tarım-ÜFE’de Ekim’de bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 15,92 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 22,06 artış gerçekleşti.
Tarım-ÜFE Yıllık Değişim
KAYNAK: TÜİK

Sektörlerde bir önceki aya göre tarım ve avcılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde yüzde 1,65, ormancılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde yüzde 4,22 artış gerçekleşti. Balık ve diğer balıkçılık ürünlerindeyse yüzde 0,15 düşüş oldu.

Ana gruplarda bir önceki aya göre canlı hayvanlar ve hayvansal ürünlerde yüzde 1,28 artış, tek yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 4,10 artış kaydedilirken çok yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 3,02 azalış oldu.

Yıllık Tarım-ÜFE‘ye göre 10 alt grup daha düşük, 4 alt grup daha yüksek değişim gösterdi. Yıllık artış en düşük yüzde 2,84 ile çeltik ve yüzde 3,29 ile üzümde gerçekleşti. Yıllık bazda azalan tek alt grup ise yüzde 17,23 düşen turunçgiller oldu.

Buna karşılık, yıllık artışın yüksek olduğu alt grup yüzde 79,66 ile lifli bitkiler oldu. Aylık Tarım-ÜFE’ye göre 7 alt grup daha düşük, 7 alt grup daha yüksek değişim gösterdi.

Alt gruplara göre Tarım-ÜFE’nin aylık en sert düştüğü grup yumuşak çekirdekli meyveler ve sert çekirdekli meyveler oldu. Diğer ağaç ve çalı meyveleri ile sert kabuklu meyveler ise yüzde 23,47 ile en yüksek artışı kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu