Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Singapur’un GSYİH Tahmini %5,8 Daralmaya Revize Edildi

Singapur Parasal Otoritesi tarafından yayımlanan anket, son tahminlerden keskin bir dönüş yaparak sert daralmalara işaret etti.
Singapur’un GSYİH Tahmini %5,8 Daralmaya Revize Edildi
Son Güncelleme: 
Yorum

Singapur Parasal Otoritesi (Monetary Authority of Singapore-MAS) anketi, ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 5,8 oranında daralacağını öngördü.

Bu önceki ankette tahmin edilen yüzde 0,6’lık büyümeden keskin bir dönüşü temsil etti. Tahmin, ankete katılanların COVID-19 pandemisi, Singapur’un büyüme görünümü için aşağı yönlü bir risk olarak yükselmesi ortasında geldi.

Nitekim Mayıs sonunda hükümet yetkilileri, ülkenin büyüme tahminini yüzde 1 ila yüzde eksi 4 aralığından revize ederek yüzde 4 ila yüzde 7 daralmaya çevirmişti.

Bu durum ülkenin bağımsızlığından bu yana en kötü durgunluğuna hazırlandığına işaret etmişti.
MAS 2020 Singapur Tahmini
Kaynak: MAS

Öte yandan MAS’ın yeni anketinde önceki ankette olduğu gibi küresel finansal koşullarda sıkılaşma, küresel COVID-19 durumunun artması ve ticaret gerginliklerinin yükselmesi; Singapur’daki finansal piyasa ve borç verme koşullarına potansiyel olarak ağırlık verebilecek en önemli üç faktör olarak gösterildi. Mevcut araştırmada küresel finansal koşulların daha sıkı olduğunu belirten katılımcıların oranı yüzde 76,9’a yükseldi ki rakam Mart ayında yüzde 30 seviyesindeydi.

İlk çeyrekteki yüzde 0,7 daralmanın, bir önceki ankette tahmin edilen yüzde 0,8’lik daralmadan biraz daha iyi olduğu dile getirildi.
Singapur Ekonomi İlk Çeyrekte Yüzde 0-7 Daraldı
Kaynak: Trading Economics

Güneydoğu Asya ekonomisi ilk çeyrekte bir önceki yıla göre yüzde 0,7 daralma kaydetti. Mevcut ankette, katılımcılar ekonominin 2020 yılının ikinci çeyreğinde yıllık bazda %11,8 daralacağını bildirdi.

Singapur İkinci Çeyrek Yüzde 11,8 Daralacak
Kaynak: MAS

Öte yandan GSYİH büyümesinin bir bütün olarak 2021’de %4,8’e toparlanmasının beklendiği aktarıldı. Katılımcılar ortalama olarak Singapur ekonomisinin gelecek yıl en az %4 oranında büyüyeceğini tahmin etti.

Ankette ekonomi için üç büyük olumsuz risk; Covid-19 yükselişi, ticaret gerginliklerinin yükselişi ve işgücü piyasası olarak belirtilirken olumlu riskler Covid-19 yayılımın önlenmesi, dış büyüme ve mali teşvik olarak belirtildi.

Bu arada Singapur’daki koronavirüs tablosuna baktığımızda ülkenin şimdiye kadar 40 bin 604 vaka ve 26 ölüm rapor ettiği görülüyor. İyileşenlerin sayısı ise 29 bin 589 olarak kaydedilmiş. Ölüm sayısı ile iyimser bir resim çizen ülke, bununla birlikte halen günlük yeni vaka bildiriyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu