Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

2020’de %5,8 Küçülen Singapur için %4-6 Büyüme Tahmini İyimser

Açıklanan ön tahminlere göre Singapur ekonomisi dördüncü çeyrekte yüzde 3,8, 2020'nin tamamında 5,8 daraldı. Veriler üzerine pek iyimser yorumlar gelmedi.
2020’de %5,8 Küçülen Singapur için %4-6 Büyüme Tahmini İyimser
Son Güncelleme: 
Yorum

Ülkenin istatistik bürosu tarafından yayımlanan ön tahmine göre Singapur ekonomisi, 2020’nin son çeyreğinde bir önceki yıla göre yüzde 3,8 küçüldü. Bu önceki dönemdeki yüzde 5,6’ya revize edilmiş düşüşün ardından gelirken piyasa yüzde 4,5 düşüş olacağını öngörmüştü.

Mevsimsellikten arındırılmış çeyreklik bazda ekonomi, üçüncü çeyrekteki yüzde 9,5’lik büyümenin ardından yüzde 2,1 büyüdü. 2020’nin tamamı içinde ise Singapur ekonomisi yüzde 5,8 küçüldü. İmalat sektörü dördüncü çeyrekte yıllık bazda yüzde 9,5 büyüyerek önceki çeyrekteki yüzde 10,8’lik büyümeyi genişletti.

Sektörün büyümesi, öncelikle elektronik, biyomedikal üretim ve hassas mühendislik kümelerindeki çıktı genişlemeleri ile desteklendi.
Singapur 4Ç20
Kaynak: Statistics Singapore

Bunlar ulaştırma mühendisliği ve genel üretim kümelerindeki üretim düşüşlerinden daha ağır bastı. Çeyreğe göre mevsimsellikten arındırılmış bazda imalat sektörü, üçüncü çeyrekteki yüzde 12,6’lık genişlemenin gerilemesiyle yüzde 2,6 küçüldü. İnşaat sektörü dördüncü çeyrekte yıllık bazda yüzde 28,5 küçülerek önceki çeyrekteki yüzde 46,2 daralmadan iyileşti.

Sektörün performansındaki iyileşme, dördüncü çeyrekte bir önceki çeyreğe göre daha fazla inşaat faaliyetinin yeniden başlamasından kaynaklandı. Bir önceki çeyreğe göre mevsimsellikten arındırılmış inşaat sektörü, üçüncü çeyrekte yüzde 39 büyümeyi sürdürerek yüzde 34,4 büyüdü.

Hizmetler sektörleri arasında, toptan ve perakende ticaret ile ulaştırma ve depolama sektörleri 4ç20’de yüzde 11,0 küçülerek, bir önceki çeyrekteki yüzde 11,9 daralmadan biraz yavaşladı.
Singapur 4Ç20 GSYİH
Kaynak: Statistics Singapore

Bir önceki çeyreğe göre mevsimsellikten arındırılmış bazda, gruptaki sektörler üçüncü çeyrekte kaydedilen yüzde 4,3 büyümeden zayıflayarak yüzde 1,2 büyüdü. Bu arada, bilgi ve iletişim, finans ve sigorta ve profesyonel hizmetler sektörleri, üçüncü çeyrekteki yüzde 0,2’lik daralmanın tersine, toplu olarak yüzde 0,2 büyüdü.

Büyüme, profesyonel hizmetler sektörü bölgede ve yurt içinde ekonomik faaliyetlerin durgunlaşması nedeniyle küçülürken bile bilgi ve iletişim ile finans ve sigorta sektörlerindeki istikrarlı genişlemelerle desteklendi. Mevsimsellikten arındırılmış çeyreklik bazda, gruptaki sektörler üçüncü çeyrekte kaydedilen yüzde 2,9 büyümeyi genişleterek yüzde 2,5 oranında büyüdü.

Geri kalan hizmet sektörü grubu; üçüncü çeyrekteki yüzde 13,5’lik daralmaya göre yüzde 9,9 daraldı.

ING Singapur Ekonomi Yorumu Grup içinde, zayıf turizm talebi nedeniyle konaklama segmenti küçülmeye devam etti, gıda hizmetleri segmentinin ve diğer hizmet sektörlerinin performansı, güvenli yönetim önlemlerinin uygulanmasından kaynaklanan kısıtlamalarla azaldı. Çeyreklik ve mevsimsellikten arındırılmış bazda, gruptaki sektörler üçüncü çeyrekte kaydedilen yüzde 11,7’lik büyümeden daha yavaş bir şekilde yüzde 4,5 büyüdü.

Singapur verileri üzerine görüş bildiren ING ekonomisti, başka yerlerde olduğu gibi, şehir devletinin 2021’deki ekonomik görünümünün koronavirüsün amansız yayılmasıyla gölgelenmeye devam ettiğini söyledi.

4Ç20’ye ilişkin GSYİH’nin 2020’deki yıllık daralmayı %-5,8’e getirdiğini bunun da şimdiye kadarki en dik yıllık daralma olduğunu belirtti. Aynı zamanda yüzde 6 ila 6,5 aralığındaki daralmaya işaret eden resmi tahminlerin biraz altında kaldığını gösterdi. Fakat ekonomiste göre şu anda yeni bir varyantla birlikte, Covid-19’un devam eden küresel yayılımı, cari yıl için ekonomik görünüm bulanıklaştırıyor.

Bu nedenle, hükümetin 2021’de yüzde 4-6 oranında toparlanmaya ilişkin görüşü biraz iyimser görünüyor. ING, bu yıl için %3,8 büyüme tahminini sürdürüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu