Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

San Francisco FED/Daly: “Ekonomideki Somut Değişiklikle Dördüncü Faiz İndirimini Onaylarım”

San Francisco FED Başkanı Daly, ülke ekonomisinde somut bir değişikliğin meydana gelmesiyle bankanın bir kez daha faiz indirimi yapmasının mümkün olabileceğini öne sürdü.
San Francisco FED/Daly: “Ekonomideki Somut Değişiklikle Dördüncü Faiz İndirimini Onaylarım”
Yorum

31 Ekim’de faizlerini çeyrek baz puan indirme kararı alan Amerikan Merkez Bankası (FED), fonlama faiz oranı hedef aralığını %1.50-1.75 aralığına çekmişti. Bugün San Francisco FED Başkanı Mary Daly’den bankanın izlediği tutuma ve ABD ekonomisine yönelik açıklamalar geldi.

Pazartesi günü New York’ta bir etkinliğe katılan Daly, ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada FED’in bir kez daha faiz indirimi uygulaması için ABD’nin ekonomik görünümünde somut bir değişiklik görmenin gerekli olacağını öne sürdü. Bankanın yöneldiği gevşek para politikasını eleştirirken, bunu yapmak için ekonomide kayda değer ve gözle görülebilir ciddi sinyallere ihtiyaç duyulacağını ifade etti.

Bu açıklamalarıyla Daly, ekonomik görünümü yakından izlediği ve gerekli gördüğü takdirde bankanın dördüncü bir faiz indirimine kendisinin onay verebileceğini belirtmiş oldu.

Daly Ekonomik Görünümü Yakından İzleyecekÖte yandan piyasalar, Ekim toplantısının ardından bankanın dördüncü faiz indirimi için kapıları kapamıştı. Buna karşın tahvil piyasaları FED’in bu yıl içinde bir kez daha faiz indirimi yapmayacağı fikrini reddetti ve piyasaların beklentisiyle uyumlu bir fikir yürütmedi.

Daly’nin açıklamalarına göre bankanın faizlerini dördüncü kez indirmesini kesin olarak reddetmediği yorumu yapılabilir. İzlenen para politikasında hafif genişlemeci bir politika görmek istediğini açıkladı. Zira ABD ekonomisinin büyümeyi sürdürebilmesi için bunun oldukça gerekli olduğunu dile getirdi.

FED’in bu zamana kadar politika duruşunda yaptığı değişikliklerin etkilerinin görüldüğünü söyleyen Daly, ekonominin iyi bir durumda olduğunu söyledi.

ABD Ekonomi İyi DurumdaMortgage faizlerinin düşürülmesiyle refinansmanların arttığını söyleyen Daly, bu durumun da harcanabilir gelir ile tüketici harcamalarına destek olduğunu ifade etti. Bu yıl bankanın Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında oy kullanma hakkına sahip olmayan San Francisco yetkilisi, bankanın Ekim toplantısından önce kaydettiği açıklamasında ek indirim için kararsız olduğunu belirtmişti.

Dünkü açıklamalarının benzerini geçtiğimiz ay da yapan Daly, ülke ekonomisinin iyi durumda olduğunu söylemiş ve ek faiz indirimi konusunda karar kılmak için ekonomik verilerin incelenmesi gerektiğini söylemiş, daha genişlemeci bir politika izleyip izlememe konusunda çekimser olduğunu ifade etmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar