Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya Merkez Bankası 25 Baz Puanlık Faiz İndirimi Uyguladı!

Rusya Merkez Bankası 25 baz puanlık faiz indirimine giderek küresel genişlemeci politika izleyenler arasına katıldı.
Rusya Merkez Bankası 25 Baz Puanlık Faiz İndirimi Uyguladı!
Son Güncelleme: 
Yorum

Dün, TCMB ve Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) faiz indirim kararlarının ardından Deutsche Bank analistleri Rusya, Güney Afrika, Türkiye, Hindistan, Endonezya, Filipinler, Vietnam, Brezilya ve Şili gibi bir dizi ülkenin faiz indirimine gidebileceğini öngörmüştü. Rusya bugün bu tahmini boşa çıkarmayarak para politikasında gevşemeye dair bir adım attı.

Dünya çapında farklı ülkelerin merkez bankalarından faiz indirimi haberleri gelirken, bugün bu ülkeler arasına Rusya da katıldı. Ülkenin merkez bankası aldığı karar sonucunda 25 baz puanlık bir faiz indirimine gitti. Böylelikle banka politika faizini %7.25’e çekerek son bir yılın en düşük seviyesine geriletti.

Rusya’nın faiz indirmesindeki temel etken hız kesen enflasyon ve gelişmiş piyasaların güvercin tutumunun parasal genişlemeye daha çok alan yaratması oldu.

Rusya'nın Faiz İndirmesindeki Temel Etken Hız Kesen Enflasyon OlduRusya’nın 2019 yılı içindeki 2. faiz indirimi olan bu hamlesi, pek çok ekonomist tarafından bekleniyordu. Ayrıca yine çok sayıda ekonomist, bankanın bu yıl içinde 2 kez daha faiz indirimine gideceğini tahmin ediyor. Rus ekonomisine dair büyümeler ise beklentilerin altında seyrediyor.

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina,  enflasyon ile yaptırım risklerinin azalması gibi sebeplerden dolayı Haziran ayında parasal genişleme politikalarına yönelmişti. Bugün yapılan açıklamada ülkedeki enflasyon risklerinin devam ettiği belirtildi.

Bununla birlikte ekonomistlerin haklı çıkıp bankanın indirimlerini sürdürmesi halinde Rus ekonomisinin yönünü aşağı çeviren yaptırımlar ve petrol fiyatlarındaki düşüşün öncesindeki seviyelerin yeniden görülebileceği düşünülüyor.

Son zamanlarda dünyadaki önemli merkez bankalarının güvercin tutumuyla beraber gelişen piyasalar da genişlemeci politika izlemeye başladı.

Gelişen Piyasalar Genişlemeci Politika İzlemeye BaşladıBilindiği gibi yakın zamanda Kore Merkez Bankası faiz indirimi uygulamış, onun hemen ardından da Endonezya Merkez Bankası aynı yolu izlemişti. Yine Güney Afrika Merkez Bankası da faiz indirimi uygulayanlar arasına adını yazdırmış ve dün de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizinde değişikliğe giderek 425 baz puanlık indirim uygulamıştı.

Tüm bunlarla birlikte Deutsche Bank analistleri dünya genelindeki çoğu bankadan faiz indirimleri beklemekte haklı çıkmış oldu. Önümüzdeki günlerde Amerikan Merkez Bankası’ndan gelecek indirim kararı dikkatle takip edilecek. Bununla birlikte AMB’den de Eylül ayı için bir indirim beklentisi söz konusu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu