Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rus Bankaları Takipteki Kredilerin 2 Katına Çıkmasını Bekliyor

Rus bankalarının koronavirüs salgınında henüz en kötüsünü görmediği söylenirken, önümüzdeki aylarda takipteki kredilerde 2 kat artış bekleniyor.
Rus Bankaları Takipteki Kredilerin 2 Katına Çıkmasını Bekliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya’da şu ana kadar koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 405’e ulaştı. 47.121 pozitif vakanın görüldüğü ülkede, hükümet her ne kadar sıkı tedbirler alsa da 85 bölgeye yayılmasına engel olamadı.

Devlet Başkanı Vladimir Putin Rusya’nın salgının yayılma hızını yavaşlattığını fakat hala zirvenin görülmediğini söyledi. Video konferans şeklinde yaptığı toplantıda ülkesinin insanlarının gerek ekonomisini gerekse sağlığını güvence altına almak için ellerinden gelenin en iyisini yapma sözü verdi.

Otomobil satışlarının yarıya indiği ülkede bankaların henüz en kötüsünü görmediği ve önümüzdeki aylarda takipteki kredi miktarının iki katına çıkacağı aktarıldı.

VTB Genel Müdürü Andrey Kostin, Covid-19 pandemisinin Rus bankaları üzerinde yarattığı etkilere değindi.

VTB Genel Müdürü Andrey KostinÜlkenin ikinci büyük bankası olan VTB Genel Müdürü Kostin, yılın ikinci çeyreğinde bankaların salgının etkilerini çok sert bir şekilde göreceğini söyledi. Hükümetin işletmelerin ve tüketicinin ekonomik yükünü hafifletmek için bankalara finansman ihtiyacı olanlara kredi verilmesi konusunda talimat verdiklerini hatırlattı.

Kendi bankası için konuşan Kostin, şirketin şu ana kadar temettü dağıtımı konusunda nihai bir karara varmadıklarını açıkladı. Bankalar için en kötüsünün gelmediğini ifade eden Kostin, önümüzdeki aylarda takipteki kredi miktarında iki kat artış bekliyor.

Bu arada ülkede otomobil satışları salgın hastalık nedeniyle yarıya indi. ASC Group Başkanı Denis Petrunin, rublenin zayıflaması nedeniyle piyasada daralmanın olduğunu belirtti. Geçen yıl 1,76 milyon olan satışların, bu yıl 1 milyonun altına inmesi bekleniyor. Autostat direktörü Sergey Tselikov, Rusya tarihinde otomotiv sektöründe böyle bir dönem yaşanmadığını söyledi.

Yıllık bazda satışlarda %70-90 oranında düşüş bekleyen direktör, salgının kontrol altına alınmaya başlamasıyla birlikte yavaş yavaş toparlanma görüleceğini belirterek, “Şimdi herkes evde kalıyor ve para almıyor. Gelecekteki maaşlarından emin olmayan ve işletmeleri kapanmış insanlar araba satın almayı düşünmüyorlar.” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Putin, video konferans şeklinde yaptığı toplantıda, virüsle mücadelede alınan yeni tedbirleri duyurdu.

Putin Alınan Yeni Tedbirleri AçıkladıKoronavirüse yakalanan kişi sayısının arttığını ve diğer bölgelerde de yayılmaya başladığını söyleyen Putin, alınan tedbirler sayesinde yayılma hızını bir miktar yavaşlattıklarını kaydetti. Salgını kontrol altına almak için tüm olasılıkları değerlendirdiklerini, bu hafta sonuna kadar hastanelerdeki yatak sayısının artırılacağını açıkladı.

Halihazırda Rusya’nın bu konuda gereken donanıma sahip olduğunu, ancak şu süreçte enfeksiyon departmanı, solunum cihazı ve kişisel koruyucu ekipmanların son derece önemli olduğunu söyledi.

İnsanların sağlığını korurken ekonominin de ayakta kalması için uğraş verdiklerini dile getiren Putin, istihdam ve gelir konusunda insanların çok endişeli olduğunu ve bu endişeyi en aza indirmek istediklerini belirtti.

Aşı çalışmaları hakkında da bilgi almak isteyen Rusya lideri, şu süreçte bilim insanlarına çok fazla sorumluluk düştüğünün altını çizdi. Aşı ve ilaç çalışmalarının hızlandırılması, gereken üretim kapasitesinin ve endüstrinin hazırlanması için gelişmeleri de önceden bilmesi gerektiğini vurguladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu