Yatırım yapmaya başla!

Resmi Rezerv Varlıklar Mart’ta 86,7 Milyar Dolara Geriledi

Merkez Bankası’nın açıkladığı verilere göre Türkiye’nin resmi rezerv varlıkları, 2021 Mart döneminde %9 oranında düşüş gösterdi.
Resmi Rezerv Varlıklar Mart’ta 86,7 Milyar Dolara Geriledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), uluslararası rezervler ve döviz likiditesi gelişmelerini yayımladı. Şubat ayında 95,3 milyar dolar gelen resmi rezerv varlıkları, Mart ayında %9 azalarak 86,7 milyar dolar oldu.

Yılın üçüncü ayı itibarıyla döviz varlıkları, bir önceki veri dönemine kıyasla %12,9 azaldı.
Resmi Rezerv Varlıkları Azaldı
Kaynak: TCMB

Bu değişimle birlikte güncel tutar 46,2 milyar dolar oldu. Alt kalemler bazında incelediğinde altın cinsinden rezerv varlıkları bir önceki aya göre %4,3 oranında azalma kaydederek, 38,9 milyar dolara indi.

Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirlenmiş döviz kredileri, menkul kıymetler ve mevduat işlemlerinden doğan yükümlülüklerinden oluşan döviz çıkışları %12,5 azaldı. 26,8 milyar dolara gerileyen toplam döviz çıkışlarının 21,4 milyar doları anaparadan, 5,4 milyar doları ise faizlerden meydana geldi.

TCMB’nin yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla yapmış olduğu finansal türev işlemlerinden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülükleri 59,8 milyar dolar tutarında gerçekleşti. Bunun 20,7 milyar dolarını bir ay vadeliler meydana getirdi.

Şarta bağlı döviz çıkışları, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıklar bloke hesabı ve akreditiflerden oluşan diğer yükümlülükler aylık bazda %7,1 azalarak 45,9 milyar dolara geriledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum