Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Putin Çin’de ABD’nin Uyguladığı Yaptırımları Eleştirdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yaptığı kritik açıklamalarla gündeme bomba gibi düştü. Suriye’nin İdlib bölgesinde teröristlere karşı mücadele vermek mecburiyetinde olduklarını fakat şu an uygun zaman olmadığını belirtti.
Putin Çin’de ABD’nin Uyguladığı Yaptırımları Eleştirdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Çin’de gazetecilerin sorularını yanıtladı. Suriye ve ABD-Çin ticaret savaşına değindi. Putin, “Suriye’nin İdlib bölgesinde teröristlere karşı mücadele etmeyi sürdürmek zorundayız. İdlib’te geniş ölçekli taarruz öncesinde sivil halkı düşünmek zorundayız. İdlib’te geniş ölçekli taarruzu göz ardı etmiyorum fakat şu an uygun zaman değil.” şeklinde konuştu.

Putin, Suriye’den Ukrayna’ya, Amerika’dan Çin’e tüm dünyadaki gelişmeler ile ilgili açıklama yaptı.

Putin Gelişmelerle İlgili Açıklamalar YaptıÇin’de de temaslarda bulunan Rusya Devlet Başkanı, gazetecilerin sorularına yanıt verdi. Çin ile ABD arasındaki ekonomik-ticari gerilimi ele aldı. Bununla ilgili düşüncelerini “Kimse ekonomik kısıtlamalar veya ticaret savaşları istemez. Dünyanın neredeyse yüzde 100’ü buna karşı. Dünya kamuoyu ekonomik savaşların küresel istikrarsızlığa yol açtığını düşünüyor.” diyerek açıkladı.

Rusya ve Çin arasındaki ilişkileri de masaya yatıran Putin, bu sözleriyle ABD’nin Çin’e uyguladığı yaptırımları eleştirdi.

Putin ABD'nin Çin'e uyguladığı Yaptırımları EleştirdiRusya ve Çin arasında karşılıklı çıkarlara dayalı bir iletişim ve etkileşimin varlığından söz etti. Öte yandan ABD’nin İran’a ticaret serbestisi uyguladığı 8 ülkeye tekrar ticaret yasağı konulmasını eleştirdi.
Putin, “OPEC ile Temmuz 2019 tarihine kadar anlaşmamız var. ABD’nin İran’a yönelik yaptırım kararı Mayıs ayından itibaren yürürlüğe girecek. Dünya enerji piyasasının buna göstereceği tepkiyi hayal bile edemiyorum.” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Astana sürecinde Türkiye, İran ve Rusya tarafından Suriye’de yeni anayasa için komisyon oluşturma hazırlıklarına değinmeyi de ihmal etmedi. “Şam, Tahran ve Moskova Anayasa komisyonu oluşturmak için ellerinden geleni yaptı. İdlib’te teröristlere karşı geniş çaplı operasyonlar devam ediyor. Çünkü bölgedeki risklerin azaltılması gerekiyor.” diyerek düşüncelerini aktardı.

Putin, Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un ile yaptığı görüşmelere de değindi. Çin’deki ziyaretinde muhatabına görüşmenin detaylarını açıkladığını bildirdi.

Putin Kim Jong-un ile Yaptığı Görüşmeye de DeğindiUkrayna’daki durum Putin tarafından değerlendirildi ve Rusya’nın bütün sosyal sorumluluklarını yerine getirdiğini açıkladı. Putin, Ukrayna’nın yeni Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy ile Ukrayna’nın doğusundaki anlaşmazlığa tartışmayla son verilmesi gerektiğini aktardı.

Diğer yandan Rus vatandaşı Maria Butina, ABD topraklarında Rusya adına ajanlık yaptığı suçlamasıyla 9 aydır gözaltındaydı. 18 ay hapis cezasına çarptırıldı. Putin, bu gözaltı kararıyla ABD’nin Maria Butina konusunda güçlü durmaya çalıştığını açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu