Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Powell’ın Kongre Konuşması Öncesi Dolar Önemli Paralar Karşısında Zirveye Yöneldi

Dün güne 5.74 üzerinde başlayan dolar/TL, sakin bir seyir izlerken bugün önemli paralar karşısında üç haftanın zirvesine ulaştı.
Powell’ın Kongre Konuşması Öncesi Dolar Önemli Paralar Karşısında Zirveye Yöneldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Dün Asya piyasalarında 5,73 lira seviyelerini koruyan dolar/TL yurt içi piyasaların açılışında yükseliş kaydederek 5,74 seviyelerini görmüştü. TCMB Başkanının ani bir şekilde görevden alınmasıyla birlikte bankanın bağımsızlığına dair endişeler kendini göstermeye başlamıştı.

Haftaya sert bir yükselişle başlangıç yapan dolar, dünkü işlemlerde 5,70 seviyesinin üzerinde kalmayı başarmıştı. Kapanışı 5,7337 liradan yapan kur, bugüne yatay bir seyirle başladı. Asya piyasalarında 5,72-5,74 lira arasındaki dalgalanmasını sürdüren kur, yurt içi piyasalarda TSİ 08:00’de 5,7347 liradan işlem gördü. Ardından gerileme kaydetti ve %0,09 ekside 5,7288 liradan alıcı buldu.

TCMB ve S-400 konusunun riskli olduğuna değinen bankacılar şimdi bankanın yeni başkanı Uysal’ın verebileceği mesajları ve jeopolitik riskleri takip ediyor.

Yeni Başkan Uysal'ın Verebileceği Mesajlar BekleniyorHaftasonu yapılan TCMB Başkan değişikliği konusu Türk lirasına dolar karşısında değer kaybı getirmişti. Bu esnada TCMB’nin 25 Temmuz tarihli PPK toplantısının nasıl sonuçlanacağı da merakla bekleniyor. Yine takip edilen Fed Başkanı Jerome Powell’ın Kongre konuşması öncesinde dolar kurunun bundan etkilenmesi kaçınılmaz oldu.

Ekonomistlerin yakından takip edeceği Powell’ın kongre konuşmasından önce dolar, önemli piyasa paraları karşısında üç haftanın zirvesini görmüş durumda. Başta yurt dışı piyasalarının merakla beklediği konuşma öncesinde doların, ABD Hazine tahvili faizlerindeki yükselişi takip edip yen karşısında 1 ayı aşkın sürenin zirvesine ulaştığı öğrenildi.

Geçtiğimiz hafta beklentinin üzerindeki 224 bin artış kaydeden ABD tarım dışı istihdam verilerinin ardından Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları bekleniyor.

Fed Başkanı Powell'ın Açıklamaları BekleniyorTarım dışı istihdam verilerinin beklenti üzerinde gelmesiyle Fed’den bir süredir konuşulan faiz indirimi beklentilerinin azaldığını söylemek mümkün. Fed ve Avrupa Merkez Bankası’nın bu haftaki toplantı tutanakları öncesinde yatırımcılar defansifken, çoğu G-10 parasının dar bir bantta olduğu görülüyor.

Powell’ın yarından itibaren Kongre’de yapacağı iki günlük konuşma, Fed’in faiz indirimi beklentilerini ne yönde etkileyeceğini tespit etmek amacıyla yakından izlenecek. Ayrıca TCMB’nin yeni başkanı Uysal’dan da bir basın toplantısı bekleniyor.

Tokyo’da Sumimoto Mitsui DS Asset Management kıdemli stratejisti Masahiro Ichikawa, yaptığı değerlendirmede yatırımcıların dolar almasını Fed’in daha az güvercin politika izlemesi riskine bağladı. Temmuz ya da Eylül’de yapılması planlanan FOMC toplantısında piyasanın 25 baz puanlık indirim beklentisi içinde olduğunu açıkladı.

Dolar/yen 31 Mayıs’ta 108.99 ile en yüksek seviyesine ulaşıp ardından %0.1 artıda seyrederek 108.88’den işlem gördü.

Dolar/Yen 31 Mayıs'ta En Yüksek Seviyesine UlaşmıştıABD’nin 10 yıl vadeli hazine tahvillerinde ise durum 1 bp artışla %2.08 seviyesinde. Bloomberg Dolar Spot Endeksi Salı günü gördüğü üç haftanın yüksek seviyesinden sonra bugün önemli bir değişiklik kaydetmedi.

Piyasaları etkileyeceği düşünülen ve kritik noktalara ışık tutacağı bilinen Powell’ın iki günlük Kongre konuşması takip edilecekken, Kansas Fed Başkanı Esther George ise Helsinki’de bugün bir konuşma yapacak.

Diğer bir yandan Euro ise güne %0,09 ekside başlarken, 6,4250 liradan işlem gördü. TSİ 10:05’te 6.4453 liradan alıcı buluyor. Euro/dolar’ın ise sınırlı kazancını geri vererek %0,01 gerilediğini söylemek mümkün. Teslimatı yaklaşan S-400’lerin yanı sıra ABD ilişkileri ve bankaların faiz indirimi olasılıkları gibi konular piyasalar üzerinde etkiye sahip.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu