Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Powell Kongre Konuşmasında Faiz İndirimi için Zemin Hazırladı

FED Başkanı Jerome Powell'ın merakla beklenen Temsilciler Meclisi Komitesi konuşmasından detaylar şu şekilde;
Powell Kongre Konuşmasında Faiz İndirimi için Zemin Hazırladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerikan Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’ın Temsilciler Meclisi Komitesi karşısında yapacağı konuşma geçen haftadan beri bekleniyordu. Bu haftanın en önemli gündem maddesi olan bu konuşmada, FED’in uygun şekilde davranacağı yorumu tekrarlandı.

Powell’ın bu konuşması, ABD Temsilciler Meclisi Komitesi’nde ekonominin gidişatı ile ilgili ifade vermesi anlamına geliyordu.

Powell Kongre'de İfade VerdiKonuşmanın taşıdığı en önemli anlam ise Temmuz ayının sonunda gerçekleşecek toplantıda faiz indirimine gidip gitmeyeceği konusunda sinyaller vermesiydi. Geçen hafta Cuma günü açıklanan ABD tarım dışı istihdam verisi öncesinde yüzde 100 oranında fiyatlanan faiz indirimi, verinin beklentilerin bir hayli üstünde gelmesiyle düşüşe geçmişti.

Powell, ABD genelindeki ticari yatırımların ekonomik görünümdeki belirsizliklerin yakın zamanda yavaşladığını belirtti. Powell’ın ifadeleri, FED’in Haziran ayında yapılan önceki para politikası toplantısında faiz oranlarını düşürme kapısını açmasından sonra geldi. O toplantıda Powell, FED’in mevcut ekonomik genişlemeyi sürdürmek için uygun şekilde davranacağını söylemişti.

Piyasalar, FED Başkanının Haziran toplantısındaki söylemlerinin ardından faiz indiriminin Temmuz’da gerçekleşeceğini beklentisiyle tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı.

Piyasalar Yükselişe GeçtiYatırımcılar, CME Group’un FedWatch aracına göre; Temmuz ayı FOMC toplantısında yüzde 100 faiz indirimi açıklanacağı olasılığını fiyatlandırdı. Bugün ise Powell, “Ters akıntılar yeniden birleşti” ifadesiyle yatırımcıların özellikle yavaşladığına dikkat çekti. Son haftalarda da görünümün iyileşmediğini söyleyerek, faiz indirimine zemin hazırladı.

Powell, ikinci çeyreğin genelinde büyümenin ılımlı göründüğünü belirtirken, “Sabit işletme yatırımlarındaki yavaşlama, ticari gerilimler hakkında endişeleri ve küresel ekonomideki yavaş büyümeyi yansıtabilir,” dedi. Enflasyon baskılarının sessiz kalmasına karşın zaman içinde FED’in yüzde 2 hedefine geri dönmesi gerektiğini söyledi.

Powell, birçok FOMC katılımcısının biraz daha fazla uzlaşmacı para politikası için durumun güçlendiğini gördüğünü söyledi.

FOMC Katılımcılarının Tutumu DeğiştiPowell, “O zamandan beri gelen verilere ve diğer gelişmelere dayanarak, ticari gerilimler hakkındaki belirsizliklerin ve küresel ekonominin gücüyle ilgili endişelerin ABD ekonomik görünümüne ağırlık vermeye devam ettiği görülüyor,” ifadelerini kullandı.

Dow Jones Sanayi Ortalaması vadeli işlemleri, Powell’ın konuşmalarıyla birlikte pozitif bölgeye geçiş yaptı. Powell’ın; uygunluk, büyümeyi sürdürme ve ekonomik görünüme ağırlık vermek için harekete geçme söylemleriyle birlikte yükseliş gerçekleşti. S&P 500 ve Nasdaq Kompoziti ise kayıplarını sildiler.

Powell yönetimindeki Amerikan Merkez Bankası politika ifadelerinden sabır sözünü çıkartırken, piyasa yorumcuları memnun görünüyor.

FED Sabır Sözünü BıraktıBMO Capital Markets’ın Amerika Birleşik Devletleri’nin faizlerinden sorumlu olan Ian Lyngen, “Powell’ın hazırladığı ifade, FOMC’un Haziran ayındaki görüşünü karartmış olarak nitelendirdiğinden bu yana, ticaret ve küresel büyümeyle ilgili belirsizlikler, belirleyici bir kararsızlığa neden oldu. Bir güncelleme ile Başkan sadece işlerin daha kötüye gittiğini onayladı,” dedi.

Bleakley Advisory Group’taki yatırım sorumlusu Peter Boockvar ise “Temmuz ayı faiz indirimini tamamen onayladı ve piyasaları bu beklentiden geri çekecek hiçbir şey yapmadı. Temmuz toplantısında geçenlerin ne anlama geldiğini ima eden çok az şey vardı. Ancak Temmuz ayındaki verilerde daha fazla yumuşama ihtimalinin daha sonraki toplantılarda FED’den daha fazla eylem anlamına gelebileceğini söyleyebiliriz,” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu