Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Powell’ın Fed İndirimini “Döngü Ortası Ayarlaması” Olarak Nitelendirmesi Küresel Piyasaları Hareketlendirdi!

Amerikan Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell tarafından yapılan açıklamalar küresel piyasaları bir hayli etkiledi.
Powell’ın Fed İndirimini “Döngü Ortası Ayarlaması” Olarak Nitelendirmesi Küresel Piyasaları Hareketlendirdi!
Son Güncelleme: 
Yorum

Uzun bir süredir piyasaların gündeminden düşmeyen Fed’in faiz indirimi meselesi dün akşam açıklığa kavuşmuştu. Toplantının ardından basın toplantısı düzenleyen Powell konuşmasında ilerleyen dönemler için duruma göre faiz indirimine ya da artırımına gidilebileceği yönündeki açıklamalarıyla kafaları karıştırmıştı.

FOMC toplantısında 25 baz puanlık faiz indirimi kararı alan Fed, 11 yıl aradan sonra aldığı bu kararla piyasaların genel beklentisiyle uyumlu hareket etmişti. Bankanın kararının piyasalarda belirleyici bir etkiye sahip olduğu göz önüne alındığında, Powell’ın 25 baz puanlık indirimi “döngü ortası ayarlaması” olarak nitelendirmesi küresel piyasaları ayağa kaldırdı.

Powell, dün alınan faiz indirim kararının agresif indirim döngüsü anlamı taşımadığını vurguladı ve yapılan bu indirimi “döngü ortası ayarlaması” olarak adlandırdı. Bu 3 kelimeyle küresel piyasalar adeta sarsıldı.

Bu Üç Kelimeyle Küresel Piyasalar SarsıldıBaşkanın uzun vadeli bir faiz indirimine gidilmediğini duyurmasıyla borsalarda düşüş meydana geldi. Dolar kuru 2 yılı aşkın bir sürenin en yüksek seviyesine tırmanırken, tahvil faizleri de yükseliş kaydetti.

Dolar/TL Fed’in ardından 5.62 seviyelerini görüp ardından bu sabah yeniden düşüşe geçmişti. Sert yükselişle TSİ 15:56’da 5.5758 seviyelerinden alıcı bulmaya başladı. Öte yandan yatırımcılar güvercin politikadan ziyade nötr yaklaşım sergileyen Fed’in mesajlarından dolayı hayal kırıklığı yaşadığını belirtti.

Uzun vadeli bir faiz indirimi dönemine girilmediğini belirten Powell, faiz indiriminin genelde uzun vadeli olacağı konusunda bir algı yarattığını söyledi ve ardından Komitenin bu tarz bir öngörüsü olmadığını ekledi.

Powell’ın açıklamalarını karışık bulduğunu ifade eden Bank of America Merrill Lynch Stratejisti Mark Cabana, onun yakın döneme ilişkin net bir mesaj vermemesinden yakındı. Bununla birlikte piyasanın belirsizlik sebebiyle negatif tepki gösterdiğine dikkat çekti.

Açıklamaların ardından ABD borsalarında satışlar %1’i aşarken Dow Jones Endeksi Mayıs ayından bu yana en kötü günlük performansını sergiledi.

Dow Jones Endeksi Mayıs Ayından Bu Yana En Kötü Günlük Performansını SergilediBunun yanında Fed politikalarını yansıtan en iyi gösterge olan 2 yıllık tahvillerin faizi mevcut seviyesi %1.79’dan %1.95’e yükseldi. Fed’in kararı çoğu önemli ülke parasına dolar karşısında değer kaybı yaşattı. Tüm bunlarla birlikte Fed’in kararından etkilenen sadece para birimleri olmadı. Altının onsu da sert bir yükselişle 1403 dolara kadar düştü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu