Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Powell Fed’in Bir Daha Faiz Artırımına Gitmeyeceği Yönündeki Düşünceleri Kafalardan Sildi!

Amerikan Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi. Burada alınan karara dair açıklamalar yapıp, önemli noktaların altını çizdi.
Powell Fed’in Bir Daha Faiz Artırımına Gitmeyeceği Yönündeki Düşünceleri Kafalardan Sildi!
Yorum

Fed 11 yıl aradan sonra ilk kez faiz indirimine yönelerek, 25 baz puanlık bir indirim kararı almıştı. Piyasalar ve çoğu ekonomistin beklentileri tam da bu yöndeyken bu karar kritik toplantıda 2’ye karşı 8 oyla alınmıştı. 2015 yılının son dönemlerinde uygulamaya başladığı sıkı para politikasına bu hamleyle son veren Fed, dünya basınını ayağa kaldırdı.

Kararın ardından 5,62 seviyelerini gören dolar/TL, bu sabah yeniden düşüşe geçti. Piyasalar bu gelişmeden oldukça etkilenirken, Fed Başkanı Powell’ın basın toplantısında kaydettiği açıklamalar büyük önem taşıdı. Gelecek dönemlere dair ufak ipuçları veren Powell, alınan kararı tüm detaylarıyla inceledi.

Verdiği mesajlar oldukça “karışık” olan Powell, yapılan indirimin parasal genişlemenin başlangıcı olmadığını, bununla birlikte ilerleyen dönemlerde faiz artırımı görülebileceğini belirtti.

Powell'ın Verdiği Mesajşar Oldukça KarışıkFOMC toplantısının ardından konuşan Powell’ın sözleri büyük yankı uyandırdı. ABD ekonomisi için görünümün destekleyici olmayı devam ettirdiğini ifade eden Powell, alınan 25 baz puanlık indirimin ekonomideki aşağı yönlü risklere karşı sigorta niteliğinde olmasının amaçlandığını söyledi.

Küresel büyümedeki zayıflığın ve imalatın ABD ekonomisi için risk olduğunu sözlerine ekleyen Powell, enflasyondaki hedeflenen seviye olan %2 seviyesinde istikrar kazanmak için indirime gidildiğini açıkça ifade etti. Bununla birlikte son zamanlarda azalan güvene dikkat çekti.

Powell: “ABD ekonomisinin son haftalardaki güçlü duruşuna rağmen, aşağı yönlü riskler ve düşük enflasyon sorun teşkil ediyor.”

Aşağı Yönlü Riskler ve Düşük Enflasyon Sorun Teşkil EdiyorTicaret belirsizliğindeki durum ve enflasyonun gelişiminin pür dikkat takip edileceğini açıklayan Powell, küresel zayıflık ve uzun süredir devam eden ticaret gerginliğinin ülke ekonomisini etkilediğini bildirdi. Ticaret politikasını eleştirmediklerini de sözlerine eklerken, 25 baz puanlık indirimin sigorta ve risk yönetimi amacıyla yapıldığını açıkladı.

Powell açıklamalarını sürdürürken, Fed’in fonlama vadelileri parasal genişleme beklentilerini düşürdü. Ayrıca Powell’a göre ülkedeki ekonomik durum para politikasının çalıştığına işaret ediyor. Küresel büyümedeki zayıflığa oldukça dikkat edeceklerini açıklayan Powell, zayıflayan küresel büyümeden ticaret politikasını sorumlu tutmuyor.

Fed Başkanı ticaret politikasındaki belirsizliğin beklenenden yüksek olduğunu açıkladı.

Ticaret Politikasındaki Risk Beklenenden YüksekÜlkede bulunan işletmelerden yüksek faize ilişkin bir şikayet gelmediğini belirten Powell, asıl merak edilen konuya açıklık getirmeyi de ihmal etmedi. Henüz karar verilen 25 baz puanlık indirimin uzun dönemli bir faiz indirimi döngüsünün başlangıcı olmadığını özellikle vurgularken, ilerleyen dönemlerde yeniden faiz artırımına gidilebileceğinin sinyallerini verdi.

Ekonomik büyümenin sürdürülmesinden yana olan Powell, bununla birlikte para politikasında bir miktar daha genişlemeci politika izlenmesini makul görüyor. Ülke ekonomisinin durumunu ise oldukça iyi olarak değerlendiriyor.

Açıklamalarını sürdüren Powell’a Trump’ın faiz indirimi baskına ilişkin sorular yöneltildi.

Powell'a Trump'ın Faiz İndirimi Baskısına İlişkin Sorular YöneltildiBu soru karşısında Fed’in hareketlerinde hiçbir zaman siyasi değerlendirmeyi hesaba katmadığını söyleyen Powell, bağımsızlık kanıtlamak için politika yapmadıklarını belirtti.

Diğer taraftan Powell finansal istikrar endişelerini oldukça ciddi bir durum olarak değerlendiriyor. Bu konudaki endişelerin faiz indirimine bir engel niteliği taşımadığını ve kırılganlığın ılımlı seviyede olduğunu bildirdi.

Gereken zamanda tüm araçların “agresif” bir şekilde kullanılacağının haberini veren Powell, açıklamalarını sonlandırırken bankanın tutanaklarında komitenin ekonomik büyümeyi maksimum seviyede artırmayı ve fiyat istikrarını sağlamayı amaçladığı belirtildi.

Ayrıca Powell’ın basın toplasında sergilediği performans piyasalar tarafından kötü not aldı. Uygulanan indirim hakkında çoğu noktaya ilişkin açıklama yapan Powell, gelecek için net bir bilgi vermeyerek kafalarda karışıklığa sebep oldu. İlerleyen dönemlerde bankanın nasıl hareket edeceği merak ediliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu