Yatırım yapmaya başla!

Polonya Başbakanı %4’ün Altında Bir Ekonomik Daralma Uyarısı Yaptı

Salgından diğer Avrupa ülkelerine kıyasla oldukça az etkilenen Polonya, 2020'de %4 altında daralabilir. İşsizliğin ise yüksek seviyelerde kalacağı tahmin ediliyor.
Polonya Başbakanı %4’ün Altında Bir Ekonomik Daralma Uyarısı Yaptı

6,8 milyonu geride bırakmaya hazırlanan koronavirüs vakaları, ABD ve Brezilya’da en acı tabloyu çizmeye devam ediyor. Salgını diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha hafif atlatan Polonya’da şimdiye kadar 25.410 vaka ve 1137 can kaybı kaydedildi.

Hal böyle olunca ekonomisi de daha az hasar alan ülke, dünya üzerindeki en güçlü ekonomiler dahi daralmaya giderken büyümeyi sürdürebileceği tahminleriyle gündeme gelmişti. Vaka ve ölümlerin nispeten daha az olmasından dolayı yoğun bir kapanma yaşanmayan ülkede 2021 yılı için %4’lük bir büyümenin muhtemel olduğu söylenmişti.

Koronavirüsün yarattığı belirsizlik ve ikinci dalga endişelerinden ötürü ekonomilere ilişkin keskin bir tahmin yapmak zorlaşırken, Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki daralma uyarısı yaptı.

Polonya Başbakanı Daralma Uyarısı2008 – 2009 finansal krizinde de genişlemeyi sürdüren tek AB ülkesi olan Polonya, 2019’da %4,1 oranında büyümüştü.

Aylardır dünya ekonomisini ele geçiren koronavirüs krizi devam ederken Morawiecki’den bir açıklama geldi. Cumartesi günü konuşan Başbakan, Polonta ekonomisinin 2020’de %4’ten daha az bir küçülme yaşayabileceğini açıkladı.

29 Mayıs’ta açıklanan GSYİH rakamlarına göre ülke, %2 ile beklentilerin üzerinde büyümüş; işsizlik oranı ise pandemi döneminde yükselerek %5,8 olarak kaydedilmişti;

Polonya GSYİH ve İşsizlik
Kaynak: Investing

Ülkedeki işsizliği de ele alan Morawiecki, seviyenin bu yıl %10’un üzerine çıkmayacağını söyledi. “Sadece işsizlik oranının çift haneli olmayacağına ve ekonomistlerin bir ay önce beklediğinden daha düşük olacağına inanmak için ciddi bir umut değil, aynı zamanda makro bir temelim var” ifadelerini kullanırken, kendinden emin göründü.

Öte yandan hükümet, pandeminin ekonomiyi zora soktuğu bu süreçte etkilerin daha az hissedilmesi için 300 milyar Polonya zlotisi (76 milyar dolar) tutarında bir kurtarma paketini devreye sokmuştu.

Amerikan kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Mayıs ayı sonundaki tahmininde Polonya için büyüme tahminini düşürerek %3,8’e çekmişti. Ülke ekonomisindeki toparlanma için yılın ikinci yarısını işaret eden kurum, üretimdeki kaybın telafisinin ise ancak 2022’de mümkün olacağını belirtmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum