Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Politik Riskler Petrol Fiyatlarını Desteklese de Yükseliş Kısa Ömürlü Olacak

Petrol fiyatları Suudi Arabistan’ın açıklamalarıyla yükselişe geçerken JP Morgan uzmanı desteğin, enerji sektöründeki temel değişikliklerden dolayı kısa ömürlü olma ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi.
Politik Riskler Petrol Fiyatlarını Desteklese de Yükseliş Kısa Ömürlü Olacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Petrol fiyatları Suudi Arabistan’ın açıklamalarıyla bugün yükselişe geçerken JP Morgan uzmanı desteğin, enerji sektöründeki temel değişikliklerden dolayı kısa ömürlü olma ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi.

JP Morgan’ın Asya Pasifik petrol ve gaz araştırmaları başkanı Scott Darling; “Arz yanlı riskler hakkında konuşmakta sorun yok ama bu bir nevi kısa vadeli. Petrol fiyatlarına ilişkilerin gerçekte arttığını düşünmüyorum” dedi.

Nedenini ise ABD’’nin kaya petrolü enerjisinin yükselişi ve küresel ekonomik belirsizlikler nedeniyle yavaşlayan talep olarak gösterdi.

JP Morgan: Politik Riskler Petrol Fiyatlarını Desteklese de Yükseliş Kısa Ömürlü OlacakJP Morgan, OPEC’in petrol üretim kesintilerini 2020 yılına kadar uzatmasını bekliyordu. JP Morgan’ın Brent ham petrolü tahmini, 2019’un ikinci çeyreği sonunda varil başına 75 dolarken Scott Darling, Brent petrolün 2019 yılı için ortalama 71 dolar seviyesinde olacağını ve 2021’den itibaren varil başına 60 dolar seviyesine düşeceğini kaydetti. Darling’in yorumları İran, Venezuela gerilimleri üzerine gelirken uzman, ABD’deki kaya petrolünün yükselişi nedeniyle mevcut fiyat desteğinin kısa olacağını öngördü.

Petrol fiyatları, Suudi Enerji Bakanı Khalid Al-Falih’in OPEC ve müttefik petrol üreticileri arasında arzın sınırlandırılması konusunda bir uzlaşma olduğuna ilişkin açıklamalarıyla yükseldi.

Petrol Fiyatları Suudi Arabistan Açıklama YükseldiAl-Falih ayrıca toplantının ana gündeminin, üretim kısıntısı anlaşmasının 2019’un ikinci yarısına uzatılması üzerine olduğunu ancak şartların değişebileceğini dile getirdi. Bununla birlikte Suudi Arabistan Enerji Bakanı, ülkenin kırılgan piyasanın ihtiyaçlarına cevap vermeye devam edeceğini ve küresel pazardaki ham petrolün talebi karşılayacak düzeyde olduğunu da vurguladı.

Rusya Enerji Bakanı Novak da Cidde toplantısında üretim kısıntısının devam edip etmeyeceğinin tartışıldığını anlatarak, vaziyetin bir ayda netleşeceğini söyledi. Kaynaklarda da Suudi Arabistan ve OPEC’in iki seçenek üzerinde durduğu ve her ikisinin de yılın ikinci yarısında ilk yarıya göre kısıntının gevşetilmesini öngördüğü yazıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu