Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

PMI Verilerine Göre Avustralya Ekonomik Toparlanması Ekim’de Güçlendi

PMI verilerini açıklayan IHS Markit, Avustralya’nın COVID-19'un azalmasıyla dördüncü çeyreğe daha güçlü ekonomik temelde başladığını söyledi.
PMI Verilerine Göre Avustralya Ekonomik Toparlanması Ekim’de Güçlendi
Son Güncelleme: 
Yorum

Yılın ikinci çeyreğindeki düşüşle 30 yılın ilk resesyonunu kaydeden Avustralya ekonomisi, dünyanın geri kalanı gibi salgının getirdiği zorluklarla mücadele ediyor.

Bugün açıklanan PMI verileri de ülkedeki toparlanmanın devamlılığına ilişkin soruları gündeme getirdi. Geçtiğimiz gün perakende satışlarının Eylül’de yüzde 1,5 gerilediğini açıklayan Avustralya, IHS Markit’e göre COVID-19’un azalmasıyla dördüncü çeyreğe daha güçlü ekonomik temelde başlıyor.

Flash Avustralya PMI, COVID-19 kısıtlama önlemleri gevşerken Ekim ayında daha hızlı üretim artışı sinyalleri verdi. Dirilen hizmet sektörünün, üretim büyümesi yavaşlarken yükselişe öncülük ettiği, iş güveninin iki yıldan uzun sürenin en güçlü seviyesine yükseldiği aktarıldı.

Bastırılmış talebin ise yükselen dayanıklılık için kilit endişe kaynağı olmaya devam ettiği vurgulandı.
Avustralya PMI Ekim
Kaynak: IHS Markit

Flash PMI verileri, iş etkinliğinin üç aydır en hızlı şekilde arttığını gösterirken önümüzdeki yıl ile ilgili ticari duyarlılığın da Ağustos 2018’den bu yana en güçlü seviyesine çıktığı aktarıldı. Hizmet firmaları gelecek beklentileri konusunda özellikle iyimser oldukları dile getirildi.

Bununla birlikte, diğer anket göstergeleri, yükselişin sürekliliğine ilişkin soruları gündeme getirdi. Bilhassa talep, genel faaliyetteki yükselişe ayak uydurmadı. En önemli endişe, önümüzdeki aylarda düşük satış büyümesi devam ederse, kapasite baskısının yoksunluğunun daha fazla iş kaybı yaratabilmesi olarak açıklandı.

Hizmetteki toparlanma, yükselişe öncülük ederken hem imalat hem de hizmet sektörlerini kapsayan IHS Markit Flash Avustralya Kompozit PMI, Eylül’deki 51,1’den Ekim’de 53,6’ya yükseldi.

Avustralya PMI Ekim IHS Markit Yorumuİyileşme, yaklaşık bir yıldır özel sektör üretimindeki en hızlı artışın sinyalini verdi. Bu, üçüncü çeyrekte kaydedilen kazançlar üzerine inşa edildi. Avustralya özel sektör ekonomisindeki daha güçlü iyileşme, sosyal mesafe kısıtlamalarının daha da hafifletilmesi ile aynı zamana denk geldi.

Aslında hizmetler ticareti faaliyetleri, artan tüketici güveni ve yapılmasına izin verilen daha fazla etkinlikle birlikte Ekim ayında keskin bir artış gösterdi.

Genel faaliyet, imalat üretimindeki daha fazla büyüme ile de desteklendi. Mal ve hizmet siparişleri Ekim ayında art arda ikinci ayında ancak düşük oranla artarken bu tüketim ve yatırımın COVID-19 sınırlarını gevşetmesine rağmen mücadeleye devam ettiğini gösterdi. Hem imalat hem de hizmetler genelinde daha düşük iş gücü sayıları görülürken, genel istihdam dokuzuncu ay boyunca düştü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu