Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Piyasası Artan ABD-İran Geriliminin Etkisini Hafife Alıyor

Analistler, petrol piyasalarının artış gösteren ABD-İran geriliminin etkilerini hafif aldığı konusunda uyarıda bulundular.
Petrol Piyasası Artan ABD-İran Geriliminin Etkisini Hafife Alıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Analistler, petrol traderlarının ABD ile İran arasındaki gerginliklerin bir başka nedene bağlı olarak yeniden artmasına henüz hazır olmadığını söylüyorlar. Üstelik, ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’a yönelik yeni yaptırımlar getirmeyi planladığını açıkladığı bir ortamda piyasa bunun etkilerini hafife alıyor gibi görünüyor.

Deniz taşımacılığının en yoğun geçiş yolu olan Hürmüz Boğazı’nda ve yakınında altı petrol tankeri ve bir ABD dronu saldırıya uğradı.

Hürmüz Boğazı SaldırılarıSaldırılar, ABD ile İran arasındaki gerilimi artırırken, Orta Doğu’daki bir başka askeri ihtilaf olasılığı sonucunda, uluslararası gösterge Brent geçen hafta yüzde 5 değer kazandı. ABD gösterge petrolü ise yüzde 10 ile 2016 yılının Aralık ayından bu yana elde edilen en büyük kazanca işaret etti.

Tüm bunlara ek olarak Macquarie’de bir petrol ve gaz analisti olan David Hewitt, petrol tüccarlarının Washington ile Tahran arasındaki bir diğer alevlenmenin etkisini hafife aldıklarını söyledi. Hewitt, şu anda enerji piyasalarına fiyatlandırılmakta olan yetersiz bir jeopolitik risk primi olup olmadığı sorularına ise “Cevap basit, kesinlikle evet,” dedi.

Hewitt, “Bugün daha fazla yaptırıma girersek, daha fazla tepki vermelerini beklersiniz,” ifadelerini kullandı.

Yeni Yaptırımlara Daha Fazla TepkiAnalist, buna bağlı olarak ham petrolde jeopolitik fiyatlandırmaya geri dönüldüğünde, gelecekte bir noktada bu hafta veya bir sonraki adımda veya ileriye doğru giderken bir şeyin olması için daha büyük bir potansiyel olduğunun düşünülebileceğini söyledi.

Brent ham petrolü, TSİ 15:30’da 65,28 dolardan işlem görürken, ABD WTI ham petrolü yüzde 0,1 artışla 57,88 dolar seviyesinde kaldı. Trump’ın Perşembe günü geç saatlerde İran’a yönelik askeri saldırılarını, insansız bir Amerikan hava aracının düşürülmesine misilleme olarak onayladığını bildirdi.

Trump, İran ile savaşmak istemediğini ancak gerçekleşirse daha önce hiç görülmeyen bir yok oluş olacağını söyledi.

İran ile Savaşmak İstemiyorABD ile İran arasındaki gerginlikler, geçen yıl Mayıs ayından bu yana devam ediyor. Tahran hükümetinin eski danışmanı olan Fereidum Fesharaki ise iki ülke arasındaki gerginliklerin artma ihtimalinin çok yüksek olduğunu söylerken, savaş ihtimalinin düşük olduğunu belirtti.

Petrol Fiyatlarını Takip Etmek için Tıklayın!

Fesharaki, Trump’ın planladığı gibi bir askeri çatışma gerçekleşmiş olsaydı petrol fiyatlarındaki jeopolitik risk primi varil başına 5 ila 10 dolar olacağını söyledi. Şu anda risk priminin 1 veya 2 dolar olduğunu söylerken, henüz yeterince yüksek olmadığını belirtti.

Bu ayın başlarında İran Körfezi’ne ilk ateşlenen merminin petrol fiyatlarını 100 doların üstüne çıkaracağı yorumu yapmıştı.

Petrol Fiyatı 100 Dolara ÇıkarBu yorum, İran’ın Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney’in en büyük askeri yardımcısı Yahya Rahim Safavi’den gelmişti. Bununla birlikte PVM Petrol Ortakları’nda bir analist olan Stephen Brennock, petrol fiyatlarında çarpıcı bir artış olacağı konusunda şüpheci olduğunu söylemişti.

Brennock, “Bazıları, ABD-İran gerilimlerinin artması durumunda 100 dolarlık petrole dönüş potansiyeli hakkında konuştu, ancak bunların çok abartılı olduğunu düşünüyorum. İçgüdülerim iki tarafın da askeri çatışmaya sürüklenmek istemediğini ve bu nedenle bölgedeki tedariklere yönelik sürekli bir bozulma ihtimalinin zayıf olduğunu söylüyor,” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu