Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol OPEC’in Üretim Kısıntılarının Devamını Teyit Etmesiyle 68 Doları Aştı

Azerbaycan’da yapılan toplantıda OPEC ve ortaklarının üretim kısıntılarına yılın ilk yarısına kadar devam edileceğini taahhüt etmesi ile petrol fiyatları yılın zirvesine yaklaştı.
Petrol OPEC’in Üretim Kısıntılarının Devamını Teyit Etmesiyle 68 Doları Aştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Dün güne 67,07 dolardan başlayan Brent petrol, bugünkü işlemlerde varil başına 68,13 dolara kadar yükseldi. Fiyatlardaki bu artışta Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) ve ortaklarının en azından anlaşmanın uzatılma konusunun görüşüleceği Haziran ayına kadar üretim kısıntılarının devam edeceğini teyit etmesinin etkisi oldu.

Kuveyt Petrol Bakanı Halid el-Fadıl, ülkesinin OPEC’in günlük ham petrol üretimini azaltma kararına uyacağını açıkladı.

Kuveyt Petrol Bakani AciklamaSuudi Arabistan liderliğindeki OPEC ve Rusya liderliğindeki OPEC dışı ülkeler, geçtiğimiz yılın Aralık ayında Viyana’da yapılan toplantıda günlük petrol üretiminin 1,2 milyon varil azaltılmasına ve bu anlaşmanın, 2019 yılının ilk yarısına kadar devam etmesine karar vermişti.

Ancak OPEC ve dışı ülkelerinden oluşan Ortak Bakanlar İzleme Komitesi’nden (JMMC) yapılan açıklamada üretim kısıntısının ele alınacağı Nisan toplantısının iptal edilmesine yönelik önerinin yapıldığı öğrenilmişti. Kuveyt Petrol Bakanı bugün Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen JMMC toplantısına katılarak ülkesinin ham petrol üretimini kısma anlaşmasına uyacağını belirtti.

Petrol fiyatları OPEC ve ortaklarının üretim kısıntısına en azından yılın ilk yarısında devam edileceğini taahhüt etmesi ile yılın zirvesine yaklaştı.

19 Mart Petrol FiyatlariDaha önce üretim kısıntıları hakkında çıkan söylemler Rusya ve Suudi Arabistan arasında bir anlaşmazlık olduğunun sinyallerini verirken, bugün Azerbaycan’da yapılan toplantıda anlaşmaya varıldı. Nisan vadeli Batı Teksas petrolü (WTI) dün varil başına 59,09 dolar yükselerek 12 Kasım’dan bu yana en yüksek kapanışı gerçekleştirdi.

Petrol Fiyatlarındaki Anlık Değişimler için Tıklayın

Mayıs vadeli Brent petrolü ise Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 67,54 dolardan kapandı. TSİ 14:56’da Brent petrolün varili 68,08 dolardan, ham petrolün 59,72 dolardan işlem görüyor.

Petrol fiyatları bu yılın başından beri üretim kısıntısı kararının etkisiyle %30’luk bir yükseliş kaydetti.

Petrol 2019 Basindan Beri YukseldiÜretimin azaltılmasına gidilerek piyasayı yeniden dengeye ulaştırmak amaçlanırken, ABD’de sürekli rekor düzeyde gerçekleşen ham petrol stokları tam olarak istenileni sağlayamadı. Ancak üretimin günlük 1,2 milyon varil azaltılması fiyatların sene başından beri yükseliş trendinde kalmasını sağladı.

Diğer yandan ABD’nin Venezuela’ya uyguladığı yaptırımları da arzın azalmasına sebep oldu. Tokyo’da Rakuten Securities Inc. Emtia Analisti Satoru Yoshida Kuveyt Petrol Bakanı Halid el-Fadıl’ın yorumlarının OPEC’in yılın ikinci yarısına kadar üretim kısıntılarına devam edeceği beklentilerini güçlendirdiğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu