Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Fiyatları ABD Stoklarının 1,1 Milyon Varil Azalmasıyla Geriledi

Petrol fiyatları ABD ham petrol ve benzin stoklarının geçen hafta beklenenden daha az düşüş göstermesinin ardından hafif geriledi.
Petrol Fiyatları ABD Stoklarının 1,1 Milyon Varil Azalmasıyla Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) verilerine göre, ham petrol stokları geçen hafta %0,1’e tekabül eden azalışla 1,1 milyon varil geriledi. Ülkedeki han petrol stokları bu düşüşle birlikte 468,5 milyon varil düzeyine düşmüş oldu. ABD ham petrol stoklarındaki düşüş sonrası fiyatlarda bir miktar geri çekilme gözlendi.

ABD’de ticari ham petrol stoklarına dahil olmayan stratejik petrol stokları, geçen hafta 644,8 milyon varilde kaldı.

ABD StoklarıBu alanda değişiklik gözlenmezken, benzin stokları %0,7’ye denk gelen 1,6 milyon varillik düşüşle 230,6 milyon varile indi. Bir önceki hafta benzin stokları 1 milyon varil, ham petrol stokları ise 12,8 milyon varil düşüş göstermişti.

Ülkedeki ham petrol ithalatı bir önceki haftanın rakamları ile karşılaştırıldığında günlük ortalama 929 bin varil artışla 7,58 milyon varile, ihracat ise 780 bin düşüşle 2,99 milyon varile indi. Ham petrol üretimi geçen hafta günlük ortalama 1,1 bin varil düşüş gösterdi.

HI Investment & Futures Corp. Emtia Analisti Sungchil Will Yun, ABD stoklarının mevsimsel etkilere bağlı olarak düştüğünü söyledi.

Will Yun Petrol YorumuBu düşüşlerin talebin artmasından mı yoksa başka nedenlerden mi olduğunu anlamak için beklenmesi gerektiğini ifade eden Yun, ham petrolün zayıf ekonomik verilere bağlı olarak düştüğünü, fakat ülkelerin ekonomilerini desteklemek için çaba göstermeleri ve OPEC’in arz kısıntısı kararı ile bu düşüşlerin sınırlı olacağını ifade etti.

Fiyatlar, ham petrol stoklarının beklenenden daha az düşüş sergilemesinin ardından geriledi.

4 Temmuz Petrol FiyatlarıAğustos vadeli Batı Teksas petrolü, Nymex piyasasında dün %1 düştükten sonra hafif yükseldi. TSİ 10:46’da varil başına 56,62 dolardan işlem görüyor. Şu dakikalarda 63,17 dolardan işlem gören Eylül vadeli Brent petrolü ise Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında dün %2,3 oranında artış göstermişti.

PETROL EMTİASI FİYAT DEĞİŞİMLERİ VE UZMAN ANALİZLERİ

Bu hafta boyunca dalgalı ve düşüş eğilimli seyreden fiyatlar için OPEC Genel Sekreteri Mohammad Barkindo, anomali ifadesini kullandı. İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney, ise tüm dünyada giderek artan korumacılık tehlikelerine karşı daha net bir yavaşlama olabileceği uyarısında bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu