Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Fiyatları ABD’deki Stok Azalışıyla 3 Ayın En Yükseğine Yakın Seyrediyor

ABD'nin stokları azalırken petrol fiyatlarının son 3 ayın en yüksek seviyesine yaklaştığı görüldü.
Petrol Fiyatları ABD’deki Stok Azalışıyla 3 Ayın En Yükseğine Yakın Seyrediyor
Yorum

Yükselişini devam ettiren ham petrol fiyatları bu hafta içindeki işlemlerinde 61 doların üzerinde seyretmeye başlamıştı. Cuma günkü işlemlerinde de 61,50-62 dolar bandında gidip gelen ham petrol, TSİ 10:40’ta 61,83 dolardan alıcı buluyor. ABD’de bulunan ham petrol stoklarının azaldığına ilişkin gelişmeler ve küresel ekonomik görünümdeki olumlu hava söz konusu yukarı yönlü seyri desteklerken, fiyatların son 3 ayı aşkın zaman içindeki en yüksek seviyeye yakın bulunduğu görülüyor.

New York’ta vadeli petrol kontratları Perşembe günü %0,9 yükseliş kaydetmesinin ardından değerini %0,3 artırarak kazanca yöneldi. Böylelikle Ocak ayından bu yana kaydedilen en büyük aylık kazancını gerçekleştirmeye ortam hazırladı.

Cuma günü ABD tarafından açıklanacak resmi rakamlarda ham petrol stoklarında geçtiğimiz hafta 1,5 milyon varillik düşüş olduğunun görüleceği tahmin ediliyor.

1,5 Milyon Varil DüşüşPetrol Aralık ayı boyunca yaklaşık %12 yükseldi. Bu yükselişte ABD ve Çin arasında uzun zamandır devam eden ticaret kavgasında uzlaşmaya karşılıklı adım atılması ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ile ortaklarının üretim kısıntılarını derinleştirme kararı almaları büyük rol oynadı.

Ham Petrol Fiyatlarındaki Değişimleri Canlı Olarak Takip Etmek için Tıklayın!

Ülkede fonlanma işlemi özel sektör tarafından gerçekleştirilen Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) verileri, geçtiğimiz hafta ham petrol stok verilerinin %7,9 milyon varil düştüğünü söyledi. Eğer bugün paylaşılacak olan resmi veriler de bunu doğrularsa, ülkenin ham petrol stokları Ağustos ayından bu yana en sert gerilemesini kaydetmiş olacak.

Oversea-Chinese Banking Corp. ekonomisti Howie Lee, ABD’den son dönemlerde gelen ekonomik verilerin iyiye işaret ettiğini ve bu durumun yatırımcıları alım için harekete geçirdiğini açıkladı.

ABD Ekonomik VerileriABD ve Çin’in ticaret anlaşması yapmayı düşündüğünü açıkladığı Ekim ayından bu yana petroldaki fiyat hareketliliğinin yukarı yönlü olduğunu söyleyen Lee, yakın zaman için bir risk öngörülmediği için piyasalarda iyimser bir atmosferin dolaştığı yorumunda bulundu.

Nymex piyasasında Şubat vadeli Batı Teksas Petrolü (WTI) 16 sentlik kazançla Singapur saati ile 13:05’te varil başına 61,84 dolardan işleme alındı. Perşembe günü kontrat değerini 57 sent artırarak 61,68 doları yakalamış ve bu da 16 Eylül’den bu yana görülen en yüksek seviyeye işaret etmişti.

Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında Şubat vadeli Brent petrolü 9 sentlik yükseliş kaydetti ve varil başına 68,01 dolara çıktı ve Aralık’ta %9 artış kaydedildi. Petrol fiyatları art arda dört hafta boyunca artarak Nisan ayından bu yana en uzun haftalık çıkış serisini kaydetmeye hazırlandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu