Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Peter Schiff: Büyüyen Trump Açığı Ekonominin Tehlikede Olduğunu Gösteriyor

2008 krizini tahmin eden küresel varlık yöneticisi, büyüyen Trump açıklarının ekonominin tehlikede olduğunu gösterdiğini söyledi.
Peter Schiff: Büyüyen Trump Açığı Ekonominin Tehlikede Olduğunu Gösteriyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Küresel ekonomik krizi tahmin eden varlık yöneticisi, çılgınca büyüyen Trump açıklarının ekonominin tehlikede olduğunu gösterdiğini söyledi. ABD ekonomisi rekor düzeydeki büyüme döngüsünü on birinci yıla çıkarmayı hedefliyor ve piyasalar da iyimserlik için pek çok neden görüyor.

İşsizlik düşük ve GSYİH hala güçlüyken, parlak dördüncü çeyrek kazançları ve Çin’le imzalanan ticaret anlaşması Dow’u birkaç gün içinde 30.000’lere gönderebilir. Öyleyse ABD bütçe açığı neden durgunluk seviyelerinde artış kaydediyor? İşte bu noktaya dikkat çeken Euro Pacific Capital CEO’su ve küresel stratejisti Peter Schiff, ekonominin Trump döneminde göründüğü kadar güçlü olmadığını savundu.

Twitter hesabından ABD bütçe açığının 2019’da ilk kez 1 trilyon doları aştığını gösteren bir haber paylaşan Schiff, şu ifadeleri kullandı:

Peter Schiff: Büyüyen Trump Açığı“Gerçek ulusal borç 2019’da 1.2 trilyon doların üzerinde büyüdü. Bu ayda 100 milyar doların biraz üzerinde. Yükseliş, 2020 yılında daha da büyük olacak. Gerçekten iyi bir ekonomimiz olsaydı, açıklar büyümez, küçülürdü.” Çarşamba günü de şöyle açıklama yaptı:

“Trump, Çin ile önemsiz bir ticaret anlaşmasına sahip olduğundan, Amerikan ekonomisini zayıflatan ve onu rekabetçi olmayan bir hale getiren maliye, düzenleme ve para politikaları onun yönetimi altında devam ediyor. Egemen bir borç ve dolar krizi artık her zamankinden daha büyük.”

Altın, yabancı hisseler ve tahviller hakkında konuşmadıkça ekonomi hakkında pek iyimser konuşmayan Schiff’in yorumları dikkat çekti.

Peter Schiff Ekonomi Tehlikede Kendisi çoğu ekonomi yorumcusunun boş umutlar öngördüğü 2006-2007 yılları arasında 2007-08 yıllarında neredeyse herkesi etkileyen piyasa çöküşünü tahmin etmişti. Öyle ki haber kanallarında çıktığı programlarda iki yıl boyunca sürekli olarak uyarılarda bulunmuştu.

CNBC, Peter Schiff’İ Dr. Doom olarak adlandırırken 28 Ağustos 2006‘da Schiff CNBC’de verdiği bir demeçte resesyonun geleceğini, yıllarca süreceğini ve Amerikalı tüketicinin kendi hisselerinin buharlaştığını göreceğini savunmuştu. Şimdi ise 2008’den daha kötü olacak başka bir durgunluğun geleceğini öngörüyor ve diğer bütçe açığı gözlemcileri de yükselen rakamın ekonomi için kötü olduğu konusunda hemfikir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu