Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Perakende Satışlar Mart’ta Yıllık %19,2, Aylık %5,1 Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mart 2021 için perakende satış endekslerini yayımladı. Perakende satış hacmi hem aylık hem yıllık bazda arttı.
Perakende Satışlar Mart’ta Yıllık %19,2, Aylık %5,1 Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre Mart ayında perakende satış hacmi aylık yüzde 5,1, yıllık yüzde 19,2 arttı.

Şubat’ta aylık yüzde 3,4, yıllık yüzde 4,6 artış olmuştu.

Mart’ta gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 36,9, otomotiv yakıtı satışları yüzde 12,1 artarken, gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,8 azaldı.

Bir önceki aya göre ise gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,4, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 7,2, otomotiv yakıtı satışları yüzde 5,1 arttı.
Perakende Satis Hacmi Mart 2021
Kaynak: TÜİK

Hem yıllık hem aylık değişimde gıda dışı satışlarda en yüksek payı tekstil, giyim ve ayakkabı aldı. Yıllık bazda yüzde 63,3 artan tekstil, giyim ve ayakkabı aylık bazda yüzde 15,2 oranında arttı.

Cari fiyatlarla perakende ciro 2021 yılı Mart ayında yıllık bazda yüzde 38,9 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 16,6, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 60,0, otomotiv yakıtı satışları yüzde 29,6 arttı.

Perakende ciro aylık bazda yüzde 5,7 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 2,8, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 8,1, otomotiv yakıtı satışları yüzde 4,0 artış kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu