Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Perakende Satış Hacmi Ocak’ta Yıllık Artarken Aylık Azaldı

Yurt içinde beklenen verilerden perakende satışlar açıklandı. Yıllık bazda artan perakende satışlar aylık bazda azaldı. Detaylar haberde;
Perakende Satış Hacmi Ocak’ta Yıllık Artarken Aylık Azaldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan rapora göre sabit fiyatlarla perakende satış hacmi Ocak 2022’de Ocak 2021’e göre yüzde 7,9 arttı.

En yüksek artışı gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 15,8 değişimle kaydetti. Gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,5 arttı. Otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 0,4 azaldı.

Perakende Satış Aylık Yıllık Değişim
KAYNAK: TÜİK

Ocak’ta perakende satış hacmi aylık bazda yüzde 1,5 azaldı. Aylık değişimde artan tek kategori yüzde 0,4 ile gıda, içecek ve tütün satışları oldu. Aynı ayda gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 2,1, otomotiv yakıtı satışları yüzde 2,6 azaldı.

Cari fiyatlarla perakende ciro 2022 yılı Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 73,9 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 53,5, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 77,8, otomotiv yakıtı satışları yüzde 106,1 arttı.

Cari fiyatlarla perakende ciro bir önceki aya göre yüzde 7,0 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 7,8, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 5,0, otomotiv yakıtı satışları yüzde 11,9 arttı.

Aralık’ta Yıllık Yüzde 15,5 Artış Oldu

Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi Aralık’ta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15,5 artmıştı.

Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,7, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 28,2, otomotiv yakıtı satışları yüzde 2,8 arttı.

Aylık bazda yüzde 2,7 azalan perakende satış hacminde; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 4,3, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 2,3, otomotiv yakıtı satışları yüzde 1,5 azalmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu