Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Perakende Satış Hacmi Mayıs’ta Yıllık %27 Arttı

TÜİK 2021’in beşinci ayına ilişkin perakende satış endeksleri raporunu yayımladı.
Perakende Satış Hacmi Mayıs’ta Yıllık %27 Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan rapora göre Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 27,0 arttı.

Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 10,6, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 39,0, otomotiv yakıtı satışları yüzde 28,5 arttı.

Perakende Satış Hacmi Yıllık %27 Artarken Aylık %6,1 Azaldı

Perakende Satış Hacmi Yıllık %27 Artarken Aylık %6,1 Azaldı
Kaynak: TÜİK

Nisan 2021 döneminde perakende satış hacmi yıllık bazda yüzde 41,7 artmıştı. Gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 10,2, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 74,6, otomotiv yakıtı satışları yüzde 38,5 artış kaydetmişti.

Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi Mayıs’ta aylık bazda ise 6,1 azaldı. Mayıs’ta en büyük düşüş yüzde 7,6 ile gıda dışı satışlarda (otomotiv yakıtı hariç) oldu.

Gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 6,1,  otomotiv yakıtı satışları yüzde 2,2 azaldı.

Perakende ciro yıllık yüzde 49,2 azalırken gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 28,9, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 62,5, otomotiv yakıtı satışları yüzde 60,2 arttı.

Aylık değişime bakıldığında perakende cironun aylık yüzde 4,7 azaldığı görüldü. Aynı ayda en büyük düşüş yüzde 7,2 le gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) kategorisinde gerçekleşti. Onu yüzde 3,1’le otomotiv yakıt satışları, yüzde 1,7 ile gıda, içecek ve tütün satışları izledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu