Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Perakende Satış Hacmi Kasım 2021’de Yıllık %16,3 Arttı

Yurt içi ekonomik gündemin beklenen verilerinden perakende satış istatistikleri yayımlandı. Hem aylık hem yıllık bazda satışlar artışı sürdürdü.
Perakende Satış Hacmi Kasım 2021’de Yıllık %16,3 Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan rapora göre Kasım 2021 döneminde perakende satış endeksi yıllık bazda yüzde 16.3 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 8,8, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 25,7, otomotiv yakıtı satışları yüzde 1,0 arttı.

Ekim 2021 döneminde perakende satış endeksi yıllık bazda yüzde 15,2 artarken aylık bazda yüzde 0,9 artış olmuştu.

Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi Kasım’da bir önceki aya göre yüzde 1,3 arttı.
Perakende Satış Hacmi
KAYNAK: TÜİK

Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,7, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 2,3 artarken, otomotiv yakıtı satışları yüzde 2,2 azaldı. Cari fiyatlarla perakende ciro ise Kasım’da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 45,5 arttı.

Söz konusu ayda gıda, içecek ve tütün satışlarında yüzde 35,7, gıda dışı satışlarda (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 50,4 ve otomotiv yakıtı satışlarda yüzde 46,9 artış oldu.

Cari fiyatlarla perakende ciro 2021 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 6,1 arttı.

Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışlarında yüzde 4,3, gıda dışı satışlarda (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 6,6, otomotiv yakıtı satışlarda yüzde 7,7 artış oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu