Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

CBO: Pandemi ABD Ekonomisini 8 Trilyon Dolar Küçültecek

CBO, salgının ABD ekonomisinin büyüklüğünü önümüzdeki 10 yıl içinde yaklaşık 8 trilyon dolar küçülteceğini tahmin etti. Detaylar aşağıda;
CBO: Pandemi ABD Ekonomisini 8 Trilyon Dolar Küçültecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Kongre Bütçe Ofisi (CBO) tarafından Pazartesi günü yayınlanan yeni projeksiyonlara göre koronavirüs pandemisinden kaynaklanan serpinti, ABD ekonomisinin büyüklüğünü önümüzdeki 10 yıl içinde yaklaşık 8 trilyon dolar küçültecek.

Yazdığı bir mektupta ABD milletvekillerine hitap eden CBO, ABD ekonomisinin 2020’den 2030’a Ocak ayında tahmin ettiğinden 7,9 trilyon dolar daha az büyüyeceğini söyledi. Bu, ABD gayri safi yurtiçi hasılasına ilişkin ilk tahminine kıyasla %3’lük bir düşüş anlamına geliyordu.

Salgının potansiyel ekonomik etkisine dair bu sert resim; Beyaz Saray yetkililerinin bu yaz yıllık bütçe değerlendirmelerinde kendi güncellenmiş tahminlerini yayınlamayacakları yönündeki açıklamalarından bir hafta sonra geldi.

Amerikan Girişimcilik Enstitüsü’nde eski bir ekonomi uzmanı olan CBO Direktörü Phillip Swagel, şu ifadeleri kullandı:

“Enerji fiyatlarındaki son düşüşün ABD’nin enerji sektöründeki yatırımını ciddi şekilde azaltması beklenirken iş kapanışları ve sosyal mesafe tedbirlerinin tüketici harcamalarını azaltacağı öngörülüyor.”

CBO’nun karamsar tahminlerinin yanında açıklanan veriler de pandeminin merkez üssü haline gelen ABD’deki durumun giderek kötüleştiğini göstermekte.

Örneğin Şubat ayındaki yüzde 3,5’lik işsizlik Nisan ayında yüzde 14,7’ye yükselerek tarihi rakamlara işaret etti.
ABD Nisan İşsizlik %14,7 Üzeri
KAYNAK: Trading Economics

Kaldı ki Cuma günü ABD Çalışma Bakanlığı’nın Nisan’daki yüzde 14,7’lik oranının Mayıs’ta yüzde 20’ye ulaştığını duyurması bekleniyor. Bununla birlikte vergi gelirleri düştü, hükümet harcamaları hızla arttı ve ekonomi yıllar süren büyüme sonrasında hızla daraldı.

İlk çeyrek GSYİH’sine yönelik ikinci okumada ABD’nin yüzde 4,8 değil yüzde 5 daraldığı ortaya serildi. Guardian’ın haberine göre Senatör Chuck Schumer, yaptığı bir açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Bir başka Büyük Buhran riskinden kaçınmak için, Senato Amerika’daki herkesin ailesini beslemek ve başlarının üzerine bir çatı koymak için ihtiyaç duydukları gelire sahip olmasını sağlamak için şiddetli bir aciliyet duygusu ile hareket etmelidir. Amerikan halkı Senato’nun yasayı geçmesi için bir ay daha bekleyemez. Bizim yardımımıza şimdi ihtiyaçları var.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu