Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Pandeminin 11. Ayında ABD’lilerin Çoğu Uzaktan Çalışmayı Sürdürüyor

Yayımlanan anket sonuçlarına göre ABD işçilerinin %56'sı tam zamanlı ya da kısmi zamanlı olarak uzaktan çalışıyor. Ofise dönme isteğinde hafif varken çoğu işçi eskiye dönmeye hazır değil.
Pandeminin 11. Ayında ABD’lilerin Çoğu Uzaktan Çalışmayı Sürdürüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

2021’in Ocak ayında yüzde 6,3 olan işsizlik oranıyla ABD, pandemi öncesindeki yüzde 3,5 seviyesine çok uzak kaldığını gözler önüne sermişti. Birçok ekonomist ABD işgücü piyasasının bir süre daha kriz öncesine dönemeyeceğini söylerken analitik-danışmanlık şirketi Gallup’un son anketi de benzer yönde fikir verdi.

Pandemi 11. ayına uzanırken, ABD çalışanlarının büyük bir çoğunluğu koronavirüsü yakalamaktan veya hastalığı yaymaktan kaçınmak için zamanının tamamında veya bir kısmında uzaktan çalıştıklarını bildirmeye devam etti.

Anket verilerine göre Ocak ayında uzaktan çalışanların %56’sı, önceki dört ayın her birinde kaydedilen %58’e istatistiksel olarak benzer gerçekleşti.
ABD Ocak İşsizlik Verileri
Kaynak: ABD Çalışma Bakanlığı

Gallup geçen Nisan ayında işçilere uzaktan çalışıp çalışmadıklarını sorduğunda, oran %70’lik zirveye ulaşmıştı. Eylül ayında %58’e gerilemeden önce Nisan’ı izleyen her ayda ise azalma oldu.

Pandeminin ilk günlerinden bu yana uzaktan çalışan ABD’li yetişkinlerin sayısındaki düşüş, çoğunlukla daha az sayıda insanın her zaman uzaktan çalıştığını bildirmesinin sonucu olarak geldi. Söz konusu oran Nisan’daki yüzde 52’den Eylül’de yüzde 33’e geriledi ve o zamandan beri bu seviyelere yakın kaldı.

Anketin kilit noktaları:
ABD işçilerinin %56’sı tam zamanlı ya da kısmi zamanlı olarak uzaktan çalışıyor.
Ofise dönme arzusunda hafif artış olsa da çoğu işçi hazır değil.
Seçenek verilirse tüm çalışanların %23’ü uzaktan çalışmada kalacak.

Bu arada, “bazen” uzaktan çalışma yüzdesi, trendin çoğu için %20’nin biraz üzerinde sabit kalırken bunu “asla” yapmayanların oranı %31’den %44’e yükseldi.
ABD Yetişkin Daima Bazen Uzaktan Çalışma Durumu
Kaynak: Gallup

ABD’li yetişkinlerin uzaktan çalışma durumunu kullanan ve son güncellemeyi 25-31 tarihleri arasında yapan anket, gitgide daha az kişinin koronavirüs endişesi nedeniyle uzaktan çalışmaya devam etmek istedikleri sonucuna ulaştı.

Bununla birlikte dört işçiden bir tanesi uzaktan çalışmakta kalmayı umduğunu bildirdi. Ankette bu durum şöyle anlatıldı: “Toplamda, iş gücünün kabaca dörtte biri, işverenlerin pandeminin ötesinde uzaktan çalışmayı destekleme istekliliğini ve yeteneğini test edecek gibi görünüyor.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu