Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Orta Avrupa’da Toparlanma Polonya’nın Faiz Politikasıyla Desteklenecek

Dünya Bankası'na göre Orta Avrupa'daki toparlanma, diğer gelişmelerin yanı sıra Polonya'nın sıfıra yakın politika faiz oranlarıyla desteklenecek. Detaylar aşağıda;
Orta Avrupa’da Toparlanma Polonya’nın Faiz Politikasıyla Desteklenecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünya Bankası’ndan Franziska Ohnsorge, Orta Avrupa’daki toparlanmanın, küresel ticarette iyileşme, Euro Bölgesi’ndeki faaliyet ve Polonya’da sıfıra yakın politika faiz oranları dahil 2021 boyunca istisnai politika düzenlemeleri ile destekleneceğini söyledi.

Maciej Danielewicz ile yaptığı röportajda Ohnsorge, pandeminin gelişmekte olan pazarların küresel değer zincirlerinde daha yüksek verimli faaliyetlere geçişini daha da teşvik edebilecek otomasyon ve dijitalleşme için ivme sağlayabileceğini belirtti.

Polonya Merkez Bankası tarafından paylaşılan röportajda Ohnsorge, “COVID-19, Orta ve Doğu Avrupa ülkelerine gelişmiş ekonomileri yakalama fırsatı sağlayabilir mi” sorusuna yanıtıyla dikkat çekti.
Franziska Ohnsorge Orta Avrupa Toparlanma Yorum
Kaynak: Twitter

Çoğu yükselen piyasa ve gelişmekte olan ekonomi gibi, Orta Avrupa ülkelerinin de 2021’de yavaş bir toparlanma görmesinin beklendiğini söyleyerek “Orta Avrupa’da büyümenin bu yıl, beklenen Euro Bölgesi büyümesi ile aynı seviyede yüzde 3.6’ya yükselmesi öngörülüyor” dedi.

Toparlamanın küresel ticaret ile bölge aktivitesindeki toparlanmayla birlikte Macaristan-Polonya dahil ülkelerin sıfıra yakın faizleriyle destekleneceğini ekledi. Yine de görünümün yüksek risklere tabi olduğunu ve büyük oranda pandeminin gidişatına bağlı olduğunu ekledi.

Salgının kontrol altına alınmasının beklenenden daha uzun sürmesi durumnda özellikle turizmin, hemen iyileşmeyebileceğini aktardı.
Polonya MB Şubat Faiz
Kaynak: Trading Economics

“Seyahatteki uzun süreli bir gerileme, özellikle turizme bağımlı ekonomilerde (Orta Avrupa, Türkiye, Batı Balkanlar) çok daha zayıf büyüme sonuçları sağlayabilir. Tersine, AB yapısal fonlarının emilimini artıran politikalar Orta Avrupa’da yatırım ve büyümeyi artırabilir.” dedi.

Virüsün yayılmasını sınırlamak, savunmasız popülasyonlar için rahatlama sağlamak ve aşı ile ilgili zorlukların üstesinden gelmeyi temel acil öncelikler olarak gösteren Ohnsorge, “zayıf mali konumlar birçok ülkede hükümet destek tedbirlerini ciddi şekilde kısıtlarken, sağlam, sürdürülebilir ve adil büyümeyi yeniden canlandırmak için iddialı reformlara vurgu yapılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

ING ekonomistleri de 2020 sonunda yayımladıkları bölge ekonomilerine dair bir raporda tipik olarak güvercin duruşlu Polonya Merkez Bankası ve Macaristan Merkez Bankası’nın da politikayı gevşek tutmaya çalışacağını tahmin etmişlerdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu