Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Mnuchin’in Çin’e Tarife Açıklamalarıyla ABD Borsaları Karışık Seyirde Kapandı

Günlerdir rekor kovalayan ABD hisse senetleri ABD Hazine Bakanı Mnuchin'den gelen tarife açıklamasıyla kazançlarını geri verdi.
Mnuchin’in Çin’e Tarife Açıklamalarıyla ABD Borsaları Karışık Seyirde Kapandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Washington ile Pekin arasındaki ticaret anlaşmasının ilk aşaması için takvimler 15 Ocak’ta alarm verirken, tarih yaklaştıkça günler öncesinden oluşan iyimser hava ABD borsalarını son birkaç gündür rekorda tutuyordu. Hisse senetlerinin rekorundaki bir diğer etken elbette Ortadoğu’daki gerginliğin savaşa dönüşmeyeceğinin anlaşılmasıydı.

Günlerdir rekor yüksek seviyelerde bulunan ABD hisse senetleri Hazine Bakanı Mnuchin’in açıklamaları ile geri döndü.

ABD Hazine Bakanı Steven MnuchinABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, birinci aşama ticaret anlaşmasının imzalanmasından sonra da ABD hükümetinin Çin’e tarife uygulamaya devam edeceğini duyurdu. Söz konusu anlaşmanın ikinci aşamasının tamamlanana kadar da tarifelerin geçerli olacağını belirten Mnuchin’in bu açıklamaları, Wall Street hisse senetlerini düşüşe yönelten asıl sebep oldu.

ABD tarafından gelen açıklamayla birlikte 15 Ocak’ta imzalanacak ticaret anlaşmasının iyimserliği etkisinde bulunan yatırımcılar tedirginlikle alım hareketlerinden uzaklaştı. Ayrıca dün ABD tarafından Çin’in üzerine atılan kur manipülatörü etiketinin kaldırılmasından doğan iyimserlik de yok oldu.

İyimserliğin yerini kuşkulara bırakmasıyla ABD hisseleri Salı günü karışık bir seyirle kapandı. Sınırlı sayıda da olsa Dow Jones günü artışta tamamlamayı başardı. S&P 500 ve Nasdaq endeksi ise rekorlarını kayba bırakarak gün sonunda düştü.

Endeksler Karışık Seyirde KapandıDow Jones sanayi endeksi kapanışta 32,62 puan ve %0,11 oranında artarak 28,939,67 seviyesinde kapandı. 4,98 puan ve %0,15 oranında gerileyen S&P 500 endeksi kapanışta 3,283,15 seviyesine; 22,60 puan ve 0,24 oranında gerileyen Nasdaq endeksi ise kapanışta 9,251,33 seviyesine düştü.

JP Morgan Chase&Co hisseleri dördüncü çeyrek finansal karlılık sezonunu başlattı ve beklentilerin üzerinde kar elde etmesinin ardından %1,2 yükseldi. Kanuni masraflar için 1,5 milyar dolarlık bütçe ayırdığını ve şirket karlarında düşüş olduğunu açıklayan Wells Fargo&Co hisseleri %5,4 oranında geriledi. Delta Havayolları’nın hisselerinde ise %3,3 artış gözlendi.

ABD’de dün açıklanan enflasyon rakamları yılın son ayında ılımlı bir artışa işaret etti. Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) aylık bazda %0,2 artarken, yıllık bazdaki artışı %2,3 olarak kaydedildi. Rakamlar beklentilerin altında geldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu