Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Mevduat Faizinin İnmesi Risk İştahını Artırırken, Bu Durum Düşüşe Duyarlı Hisselere Yansıyacak

Ak Portföy Genel Müdürü Mehmet Ali Ersarı, mevduat faizinin düşmesiyle yatırımcıların alternatif yatırım araçlarına yöneldiğini, böylelikle borsada düşük faize duyarlı sektörlerin talep göreceğini söyledi.
Mevduat Faizinin İnmesi Risk İştahını Artırırken, Bu Durum Düşüşe Duyarlı Hisselere Yansıyacak
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faiz oranında 10 puanlık indirim uygulayarak %24 seviyesinden %14’e çekti. Banka Temmuz’da 425, Eylül’de 325 ve Ekim’de 250 olmak üzere toplamda 1000 baz puanlık faiz indirimi uyguladı.

Merkez Bankası’nın bu köklü uygulamasının ardından özel ve kamu bankaları da birçok kategorideki kredilere uygulanan faiz oranlarında indirime gitti.

Ak Portföy Genel Müdürü Mehmet Ali Ersarı, mevduat faizlerindeki düşüşün yatırımcıların risk iştahını artırdığını, bunun da borsada düşük faizde duyarlı olan sektörlerde daha net bir şekilde hissedileceğini yorumladı.

Mehmet Ali Ersarı, Merkez Bankası’nın önden yüklemeli faiz indiriminin, yatırımcıların tercihlerinde belirleyici faktör olduğunu söyledi.

Yatırımcı TercihiYılın son ayında piyasaların toparlanma eğilimli hareket ettiğini söyleyen Ersarı, 2019’un Suriye’de gerçekleştirilen Barış Pınarı Harekatı, merkez bankalarının faiz değişikliği, FED’in genişleme hamlesi ve diğer jeopolitik gelişmelerin gölgesinde geçtiğini anlattı.

TCMB’in son üç toplantıda politika faizinde indirime gitmesinin, yatırımcıların risk iştahını artırdığını, bu nedenle 2019’da yatırım fonlarına ağırlık verildiğini belirtti. Sene başından bu yana yatırım fonlarının 48 milyar liradan 98 milyar liraya çıkarak yüzde 100 büyüme sağladığını açıkladı.

Portföy yönetim sektörünün toplam büyüklüğünün 245 milyar liraya ulaştığını söyleyen Ersarı, yatırım fonlarının hemen her alanda büyüme gösterdiğini anlattı.

Mevduat faizlerindeki düşüş yatırım fonlarının yanında, araçlarına olan ilgiyi de artırıyor.

Faiz Düşüklüğüne Duyarlı SektörlerParasını mevduat faizi ile değerlendiren yatırımcıların, faiz oranının düşmesiyle başka araçlara yöneldiğini söyleyen Ersarı, bu durumun borsada faiz düşüklüğünden etkilenen sektörlerde hissedileceğini anlattı. Bu sektörleri ise; bankacılık, tüketim, otomotiv ve perakende olarak sıraladı.

Yılın son ayında pay piyasasına ilginin halen düşük olduğunu ifade eden Ersarı, şu an düşük olan yatırım fonlarındaki hisse oranlarının, sene sonu yükseliş sinyali verdiğini sözlerine ekledi.

Piyasadaki yabancı yatırımcı eksikliğinin, yerli kurumsal yatırımcı sayısının artırılmasıyla giderilebileceğini söyledi. Önümüzdeki yıl likidite ortamının bol olmasını bekleyen Ersarı, bu doğrultuda varlık sınıflarının da daha iyi performans sergileyeceğini öngördü.

Merkez Bankası’nın gelecek hafta yapacağı toplantıda 150 baz puan indirim yapmasını bekliyor.

TCMB Faiz TahminiBankanın faiz indirimlerine bu ay da devam edeceğini söyleyen Ak Portföy Genel Müdürü, 150 bp öngörüsünde bulundu. Bundan sonraki toplantılarda faiz indirimi konusunda daha temkinli hareket edeceğini ve piyasa beklentisinin çok büyük bir indirim olmadığını anlattı.

Vatandaşların yabancı para mevduatlarını Türk lirasına çevirmeden önde reel sektörde veya sermaye piyasalarında değerlendirebileceğini anlatan Ersarı, yatırımcıların tamamen TL’ye dönmesi için daha zaman gerektiğini vurguladı.

Dolar kurunda yükseliş olduğu zaman herkesin dövize yatırım yaptığını ve daha sakin dönemlerde yavaş yavaş yerli para birimine yöneldiklerini açıkladı. Bu nedenle bu geçişin bir anda gerçekleşmesinin beklenmemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu