Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Merkez Bankası Şaşırtmadı! Faizi Sabit Bıraktı

Yılın ilk toplantısında faizi beklentilere paralel sabit bırakan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Şubat kararını açıkladı. İşte detaylar...
Merkez Bankası Şaşırtmadı! Faizi Sabit Bıraktı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Şubat ayının Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı sonuçlarını yayımladı. Politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 14’te bıraktı.

Beklentiler Merkez Bankası’nın faizde değişikliğe gitmeyeceği yönündeydi.

Merkez Bankası Faiz Sabit
Kaynak: Twitter

Yapılan basın duyurusunda salgında varyantlar ve artan jeopolitik risklerin, küresel iktisadi faaliyet üzerindeki aşağı yönlü riskleri canlı tuttuğu ve belirsizlikleri artırdığı yorumu tekrarlandı .

Küresel talepteki toparlanma, emtia fiyatlarındaki yüksek seyir, enerji başta olmak üzere bazı sektörlerdeki arz kısıtları ve taşımacılık maliyetlerindeki yüksek seviyenin uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının artmasına neden olduğu bildirildi.

TCMB, yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkilerini yakından izlediğini aktardı. Gelişmiş ülke merkez bankalarının artan enerji fiyatları ve arz-talep uyumsuzluğuyla oranlardaki yükselişin beklenenden uzun sürebileceğini değerlendirdiğini ekledi.

Cari işlemler dengesiyle ilgili olarak şu ifadeler kullanıldı:

“Büyümenin kompozisyonunda sürdürülebilir bileşenlerin payı artarken, cari işlemler dengesinin 2022 yılında fazla vermesi öngörülmektedir. Cari işlemler dengesindeki iyileşme eğiliminin güçlenerek devam etmesi, fiyat istikrarı için önem arz etmektedir. Kurul, bu hedefe ulaşmak için uzun vadeli Türk lirası yatırım kredilerinin önemli bir rol oynayacağını değerlendirmektedir.”

Aynı zamanda Kurul, sürdürülebilir fiyat istikrarı ve finansal istikrarın tesisi için atılan ve kararlılıkla sürdürülmekte olan adımlar ile birlikte, enflasyonda baz etkilerinin de ortadan kalkmasıyla dezenflasyonist sürecin başlayacağını öngördüğünü yineledi.

2021’de 500 Baz Puan İndirim Yapan TCMB Ocak’ta Durakladı

Son Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizini beklentilere paralel yüzde 14’te değiştirmeden bırakan TCMB, 2021 yılında faizi toplam 500 baz puan indirdi.

Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarında faiz indiren TCMB, Ocak’ta ise durakladı. Ocak toplantısında kurum, salgında yeni varyantlar ve artan jeopolitik risklerin, küresel ekonomi üzerinde aşağı yönlü riskleri canlı tuttuğu ve belirsizlikleri artırdığını kaydetmişti.

Fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edeceği de bildirilmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu