Yatırım yapmaya başla!

Olağanüstü Toplanan Merkez Bankası Politika Faizini 100 Bp Düşürerek %9,75’e Çekti

TCMB koronavirüsün ekonomiye olası etkilerini değerlendirmek için 19 Mart’ta yapacağı toplantıyı öne çekerek, politika faizini 100 baz puan düşürdü.
Olağanüstü Toplanan Merkez Bankası Politika Faizini 100 Bp Düşürerek %9,75’e Çekti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Perşembe günü yapılması planlanan Para Politikası Kurulu toplantısını acil bir kararla bugün gerçekleştirdi. Banka ülkemizde de koronavirüs vakalarının artmasıyla olağanüstü toplanarak, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını %10,75’ten %9,75’e indirdiğini açıkladı.

Yapılan açıklamada koronavirüs salgınıyla ilgili gelişmelerin küresel büyümeyi yavaşlattığı, gelişmiş ve gelişmekte olan merkez bankalarının genişleyici yönde adım attıkları belirtildi. Söz konusu salgın hastalığın dış ticarete, finansal koşullara, emtia fiyatlarına ve sermaye akımlarına etkisinin yakın bir şekilde takip edildiği aktarıldı.

Virüs salgınına bağlı gelişmelerin Türkiye ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirmek amacıyla Merkez Bankası’nın tüm tedbirleri uygulamaya koyacağı ifade edildi.

Söz konusu gelişmelerin etkisiyle yıl sonu enflasyon tahmini üzerinde aşağı yönlü risklerin arttığı kaydedildi.

TCMB Acil ToplantıSağlık Bakanı Fahrettin Koca dün akşam yaptığı açıklamada Türkiye‘de vaka sayısının 47’ye yükseldiğini söyledi. Dünyanın neredeyse bütün ülkelerinde hızla yayılan salgın hastalık merkez bankalarının art arda faiz indirimi kararı almalarına sebep oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası da normal takvimine göre bu Perşembe günü bir araya gelecekti. Ancak vaka sayısının artması, borsadaki düşüşler ve finans piyasalarında panik ortamının artmasıyla acil toplanma kararı alındı.

Yapılan açıklamada Türkiye ekonomisinin salgın öncesi dönemde belirgin bir iyileşme gösterdiği, dengelenme sürecinde borç oranının azaldığı ve iktisadi faaliyetlerin toparlandığı belirtildi.

Ancak virüs salgını sebebiyle piyasalarda kredi kanalı ve nakit akışının sağlıklı bir şekilde işleyişi konusunda endişe duyulduğu, bu nedenle finansal istikrarı desteklemek amacıyla 100 baz puanlık indirim yaptığı belirtildi.

Ayrıca Türk lirasında son dönemde görülen değer kaybı emtia ve petrol fiyatlarındaki sert düşüş, küresel ticaret hacminin zayıflaması, seyahat kısıtlamaları gibi gelişmelerin enflasyonu baskıladığı ifade edildi.

Yıl sonu enflasyonu tahmini üzerinde aşağı yönlü risklerin arttığı, kurulun enflasyondaki düşüşü sürekli hale getirmek için bir tedbir seti uygulamaya koyacağı belirtildi. Bankanın fiyat ve finansal istikrarı sağlama konusunda elindeki tüm araçları kullanmaya devam edeceği bildirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum