Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Merkel, Almanya’yı Resesyondan Korumak için İkinci Teşvik Paketi Hazırlığında

Koronavirüs pandemisinde adeta bir zorunluluk haline gelen ekonomik destekler sürüyor. Almanya Başbakanı Merkel, yeni bir teşvik paketi üzerinde çalışıldığını duyurdu.
Merkel, Almanya’yı Resesyondan Korumak için İkinci Teşvik Paketi Hazırlığında
Son Güncelleme: 
Yorum

En fazla koronavirüs vakasının görüldüğü ülkeler listesinde 9. sırada yer alan Almanya’da şimdiye kadar 183.765 kişi enfekte oldu. Ölü sayısı ise 8618 olarak kaydedildi. Diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha iyi bir durumda olan Almanya, buna rağmen ağır ekonomik hasarlar aldı.

Öyle ki Euro Bölgesi’nin dev ekonomisi için 2020’de %6,6 daralma uyarıları yapıldı.Ülke salgın nedeniyle zor günler geçirirken hükümetin destekleri bu dönemde önemli hale geldi. Başbakan Angela Merkel, süreçle mücadele için daha fazla ek bütçe desteğine gereksinim olduğunu söylemişti.

Bugün Sosyal Demokrat yetkilileriyle bir araya gelecek olan Merkel’in ülkesi için yeni bir teşvik paketi üzerinde çalışacağı söylendi.
Almanya 1 Haziran Korona
Kaynak: Worldometer

Almanya’ya keskin bir resesyon yaşatacağı düşünülen salgın, toparlanma ihtiyacını artırdıkça ülkede yeni bir teşvik paketi için uzlaşma sağlanmaya çalışılıyor. Bu konuda çaba göstermesi beklenen Merkel’in ekonomik destek için diğer yetkililerle fikir alışverişi yapması bekleniyor.

Mart ayında Alman tüketici ve işletmelerin salgını daha az maddi hasarla atlatmasını sağlamak için birinci aşama teşvik paketini başlatan Merkel, muhtemel daralma için kayıtsız kalmıyor. Bu kapsamda yeniden harekete geçen hükümet, %6’yı aşacak olup 2. Dünya Savaşı’ndan bu yanaki en sert küçülmeye işaret eden riski ülkeden uzak tutmaya yöneliyor.

Berlin saati ile 14:00’te Hristiyan Demokrat Partisi öncülüğündeki blok ve Sosyal Demokrat Koalisyonu yetkilileriyle görüşecek olan Merkel 50 – 100 milyar Euro arasındaki yeni bir destek paketi için harekete geçecek. Söz konusu paket henüz net olarak açıklanmadığı için detayları bilinmiyor.

Fakat ön tahminlere göre; Almanya’da maddi sıkıntı çeken belediyelere borç yardımları, Nisan ayında ciddi gerileyen otomobil satışlarından ötürü yeni satışları teşvik için nakit para desteği ve geçim sıkıntısı çeken aileler için türlü desteklerin pakette yer alması bekleniyor.

Merkel ise Covid-19’da ikinci dalga tehlikesi yükselmeden salgını kontrol altına almak istediklerini Cumartesi günkü konuşmasında dile getirmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu