Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

80 Yılın En Kötü Düşüşünü Kaydeden Meksika Ekonomisi Yüksek Belirsizlikle Karşı Karşıya

Büyük Buhran’dan bu yana en kötü düşüşünü kaydeden Meksika ekonomisi için yüksek derecede belirsizlik uyarısı yapıldı. Detaylar aşağıda;
80 Yılın En Kötü Düşüşünü Kaydeden Meksika Ekonomisi Yüksek Belirsizlikle Karşı Karşıya
Son Güncelleme: 
Yorum

Pandeminin hemen her ekonomiyi rekor düşük seviyelere sürüklediği ikinci çeyrekte Meksika ekonomisi, Büyük Buhran’dan bu yana en kötü daralmasını kaydetti.

İlk çeyrekteki yüzde 1,6 daralması yüzde 1,2’ye revize edilen Meksika GSYİH’si, ikinci çeyrekte beklendiği gibi tarihi daralma yaşadı.

Ülkenin istatistik departmanı olan INEGI tarafından Çarşamba günü açıklanan verilere göre Meksika’nın gayri safi yurtiçi hasılası (GSYİH) 2020’nin ikinci çeyreğinde koronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle 2019’un aynı dönemine göre yüzde 18,7 oranında düştü.

INEGI’nin en son revize ve mevsimsellikten arındırılmış rakamlarına göre, ikinci çeyrekte GSYİH ilk çeyreğe göre yüzde 17,1 düştü.
Meksika 2Ç20
Kaynak: INEGI

Brezilya’dan sonra Latin Amerika’nın en büyük ikinci ekonomisi olan Meksika ekonomisi, yılın ilk yarısında GSYİH’de yüzde 10,1’lik küçülme yaşadı. 2Ç20 düşüşü, koronavirüs salgını nedeniyle kısıtlamaların ortasında kayıtlardaki en dik daralmaydı. Sanayi faaliyetleri yüzde 23,4 gerilerken hizmetler sektörü yüzde 15,1 küçüldü. Ayrıca birincil sektör yılın ilk üç ayında yüzde 0,8 büyüdükten sonra yüzde 2 küçüldü.

Meksika Merkez Bankası (Banxico), ülke ekonomisinin, COVID-19 salgınının süresini ve virüs kontrol önlemlerinin etkisini tahmin etmek hala zor olduğundan yüksek derecede belirsizlik ile karşı karşıya olduğunu belirtti.

Xinhua’nın haberine göre Banxico ikinci çeyrek için enflasyon raporunda; “COVID-19 salgınının evrimi hem küresel hem de ulusal olarak hala devam ediyor, bu nedenle Meksika’daki herhangi bir ekonomik faaliyet projeksiyonunda yüksek derecede belirsizlik devam ediyor” dedi. Banka, ekonominin 2020’deki performansı için üç olası senaryo sundu.

U şeklindeki derin bir senaryoda, Meksika ekonomisinin 2020’de yüzde 12,8 daralacağını ve bunun daha önce tahmin edilen yüzde 8,3’lük bir düşüşün üzerinde olacağını belirtti.
Meksika 26 Ağustos
Kaynak: Worldometers

V şeklindeki derin bir senaryoda, ekonominin daha önce tahmin edilen yüzde 8,8’lik düşüşten daha fazla, yüzde 11,3 küçüleceği öngörüldü. Son olarak, V şeklindeki bir senaryoda, ekonominin daha önce tahmin edilen yüzde 4,6 düşüşten daha fazla yüzde 8,8 küçüleceği bildirildi. Ancak Banxico raporu, Meksika ekonomisinin 2021’de yüzde 1,3 ile yüzde 5,6 arasında büyüyebileceğini aktardı.

“Ekonomik faaliyetin, açıklananlardan daha düşük veya daha yüksek yörüngeler sunabileceğine dair geçerli bir risk olduğunu vurgulamak gerekir” diyen Banxico, pandeminin dinamikleri ve ekonomik faaliyet üzerindeki etkileri hakkında daha fazla bilgi elde edildikçe, ne tür bir senaryonun gerçekleşeceğini belirlemenin mümkün olacağını ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu