Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Meksika Ekim Ayında Kayıtlardaki En Büyük Ticaret Fazlasını Verdi

İthalat yüzde 13,8 düştüğü için Meksika’nın ticaret fazlası Ekim’de şimdiye kadarki en yüksek seviyesini kaydetti. Detaylar aşağıda;
Meksika Ekim Ayında Kayıtlardaki En Büyük Ticaret Fazlasını Verdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 12,1’lik rekor büyüme kaydeden Meksika ekonomisi, INEGI tarafından yapılan açıklamaya göre kayıtlardaki en büyük ticaret fazlasını verdi. Buna göre Meksika’nın ticaret dengesi Ekim 2020’de bir önceki yılın aynı ayındaki 0,68 milyar ABD doları açıktan 6,22 milyar ABD doları fazlaya çıktı.

Aynı zamanda 3,575 milyar ABD doları fazla olan piyasa tahminlerinin üzerine çıktı. İthalat bir önceki yıla göre yüzde 13,8 düşüşle 35,72 milyar dolara gerilediği için bu kayıtlardaki en büyük ticaret fazlası oldu.

İthalattaki düşüşün ardında ise daha zayıf ara malı alımları nedeniyle (yüzde eksi 9,2); tüketim (yüzde eksi 34,4); sermaye (yüzde eksi 18,3); ve petrol (yüzde eksi 33.4) vardı.

İhracat yüzde 2,9 artışla 41,94 milyar dolarlık rekor seviyeye yükseldi ve bu petrol dışı ürünlerin satışlarındaki yüzde 4,5’lik artışla desteklendi. Petrolünki ise yüzde 30,2’lik düşüş kaydetti.
Meksika Ticaret Dengesi
Kaynak: Trading Economics

Ülke, bir önceki yılki 0,963 milyon varilin altında, günde 0,908 milyon varil ham petrol ihraç etti. Ve fiyat varil başına 36,75 dolar iken Ekim 2019’daki fiyatının 13,85 dolar altında kaldı. ABD’ye petrol dışı ihracat yüzde 4,7 arttı, bunun yüzde 15,4’ü otomotiv oldu. Ocak-Ekim dönemine bakıldığında ise ülke 25,18 milyar ABD doları fazla verdi.

Meksika’nın ekonomik aktivitesi, Ağustos’ta aşağı yönlü revize edilen yüzde 9,2’lik düşüşün ardından ve yüzde 6,6’lık düşüş beklentisine kıyasla Eylül ayında bir önceki yıla göre yüzde 5,5 küçüldü.

Bu koronavirüs kısıtlamalarındaki gevşemenin ortasında Mart ayından bu yana ekonomik aktivitedeki en küçük düşüş oldu.
Meksika Ekonomik Aktivite
Kaynak: Trading Economics

Hizmetler sektörü yüzde 10’a kıyasla yüzde 5,6 ile çok daha az daraldı. Çıktı ayrıca başta madencilik ve imalat olmak üzere ikincil faaliyetlerde de daha az geriledi. Bu arada, birincil faaliyetler sağlam bir şekilde büyümeye devam etti.

Mevsimsellikten arındırılmış aylık bazda ekonomik aktivite önceki ay yüzde 1,4 artarak ve yüzde 0,9 artış tahminlerinin biraz üzerinde revize edildikten sonra yüzde 1 arttı. Bu arada ülkedeki Covid tablosuna bakıldığında toplam vaka sayısının 1 milyon 90 bini aştığı görülüyor. Ölüm bilançosu 104 bini aşarken 27 Kasım’daki günlük vaka sayısı da 8 bin 107 olmuş.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu