Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Mark Mobius: Brexit Gelişmekte Olan Piyasalar için Olağanüstü Olabilir

Ünlü yatırımcı Mark Mobius, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden anlaşmasız ayrılmasının gelişmekte olan piyasalar için olağanüstü olabileceğini söyledi. Detaylar aşağıda;
Mark Mobius: Brexit Gelişmekte Olan Piyasalar için Olağanüstü Olabilir
Yorum

Ünlü yatırımcı Mark Mobius, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden anlaşmasız ayrılmasının gelişmekte olan piyasalar için olağanüstü olabileceğini söyledi. Gelişen piyasaların ünlü yatırımcısının açıklamaları dikkat çekerken, akıllara Mobius’un kısa süre önce Başbakan Theresa May hakkındaki yorumları geldi.

Öte yandan yeni açıklamaların, Theresa May’in zorlu Brexit anlaşmasını üçüncü kez parlamentoya sunup sunmamayı düşünürken gelmesi de dikkat çekti. May, İngiliz milletvekillerini dünyanın beşinci en büyük ekonomisinin bloktan ayrılmasına 12 günden az zaman zaman kalmışken iki kez reddedilmiş Brexit anlaşmasında onurlu bir uzlaşma yapmaya çağırmıştı.

Mobius Capital Partners’in kurucu ortağı Mark Mobius, yaşananlara işaret ederek anlaşmasız Brexit’in gelişen piyasalar için olağanüstü olabileceğini dile getirdi.

Mark Mobius: Anlaşmasız Brexit Gelişmekte Olan Piyasalar için Olağanüstü Olabilir“Eğer Birleşik Krallık; ‘Bakın, serbest ticaret yapıyoruz. Herkes ülkemize girebilir, herkes burada problemsizce ticaret yapabilir’ derse, işte o zaman Brexit olağanüstü olur.” diyen Mobius, konuşmasına şöyle devam etti: “Bu İngiltere için iyi olacak, dünyanın geri kalanı için iyi olacak ve özellikle de gelişmekte olan ülkeler için iyi olacak.” Ayriyeten İngiltere’nin yükselen piyasaların çoğuyla çok yakın bağlarının olduğunun unutulmaması gerektiğini vurguladı.

Geçen haftaki 3 günlük oylamada Westminster May’in çıkış anlaşmasını ikinci kez reddetmiş, İngiliz milletvekilleri ayrıca AB’den anlaşma yapmadan ayrılmaya karşı da oy vermişti.

Brexit Üçüncü Oylama Yapılacak Bununla birlikte, 29 Mart’ın ertelenmesi için de onay verilmişti. Sonuçta, yılan hikayesine dönen Brexit anlaşmasının 20 Mart’tan önce yeniden oylanmasına karar verilmişti. İngiltere Başbakanı Theresa May de, İngiliz milletvekillerinin iki seçeneğinin olduğunu belireterek ya anlaşmasını onaylayıp kısa bir teknik ertelemeyle karşı karşıya kalacaklarını ya da üçüncü bir kez anlaşmayı reddedip çok daha uzun bir Brexit süreci ile karşılaşacaklarını dile getirdi.

İngiltere’nin Brexit’ten sonra ticaret anlaşmaları yapamaması ve tarifeleri değiştirememesiyle ilgili endişeleri olup olmadığı yönündeki sorulara ise Mobius; “kesinlikle” diye yanıt verdi. “Ne olursa olsun bunun karmakarışık olacağından ve gerekli olan net bir serbest piyasa durumu olmayacağından korkuyorum” diyen Mobius, birkaç gün önce de May’in liderlik kabiliyetinin olmadığını dile getirmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu