Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Lübnan Başbakanı Açığı Düşürme ve Reformlarla İlerleme Sözü Verdi

Ekonomik OHAL ilan eden Lübnan'ın Başbakanı Saad Hariri, açığı düşürme ve reformlarla ilerleme konusunda söz verdi.
Lübnan Başbakanı Açığı Düşürme ve Reformlarla İlerleme Sözü Verdi
Yorum

Dünyanın en yüksek borçlu ülkelerinden birisi olan Lübnan, dün ekonomik olağanüstü hal ilan etti. Bu sırada reformlarla ekonomisini canlandıracak ve borcunu da azaltacak.

Bugün ise Başbakan Saad Hariri, ülkenin ekonomik sorunlarını istikrara kavuşturma ve gelecek yıl yüzde 7 civarında bütçe açığı hedefleme sözü verdi.

Hariri, “Bir sorunumuz olduğunu anlıyorum, ancak önümüzde attığımız tüm adımları takip edersek bu sorundan kurtulabileceğimize çok güveniyorum. Yaptığımız şey, borçlarımızı GSYİH’e, açığımızı ve bütçemizi bu yıl yüzde 7,6’ya sabitlemek. Gelecek yıl yüzde 7’ye düşürmek, belki de biraz daha az olmasını istiyoruz. Ve son, bu açığı dengelemeye devam edeceğiz,” ifadelerini kullandı.

Lübnan’ın para birimi olan lirayı, Amerikan doları olarak tutmaya kararlı olduklarını da ifade eden Hariri, “Hükümete, Maliye Bakanlığına ve merkez bankasına da inanıyoruz. 1 Amerikan dolarını 1.500 Lübnan lirasında tutmanın, bu reformlarla ilerlemenin tek istikrarlı yolu olduğuna inanıyoruz,” dedi.

Pazartesi günü Lübnan ekonomik olağanüstü hal ilan etme eşiğindeydi ve ülkenin zor durumdaki ekonomisini kurtarmak için reformları hızlandırmaya yönelik planlar başlattı. Hariri, kabinesiyle diğer siyasi liderler arasında yaptığı görüşmeyi takiben aynı gün gazetecilere ülke açığının azaltılmasının önemini yineledi.

Ülke IMF Programını İstemiyor

Ülke IMF Programını İstemiyorToplantı, Lübnan’ın güney sınırında Hizbullah ve İsrail arasındaki gerilimlerin artmasıyla geldi. Resmi bir bakanlar toplantısı değildi, ancak hükümet içinde fikir birliği satşamak için gerekli görüldü. Kamu borcunun GSYİH’in yaklaşık yüzde 150’sini oluşturduğu biliniyor.

Parlamento Temmuz ayında ülkenin açığını GSYİH’in geçen yılki yüzde 11,5 düzeyinden yüzde 7,6’sına düşürmek için bir dizi önlem içeren yeni bir bütçeyi kabul etti. Kemer sıkma önlemleri, Lübnan’ın 2018’de Paris’te düzenlenen CEDRE Konferansı’nın uluslararası bağıçlıları tarafından verilen yardımın 11 milyar dolarının kilidini açmasını sağlayacak.

Lübnan ile aynı borç seviyesine sahip birçok ülke genel olarak kurtarma talebinde bulunuyor, ancak Hariri ülkesi için gerekli olmadığını dile getirdi. Hariri, “Bir programa girmedik; çünkü prosedürleri ve yapacağımız reformları IMF’nin yapmamızı tavsiye ettiği şeylerle aynı görüyoruz,” dedi.

Kredi Dereceleri Risk Altında

Kredi Dereceleri Risk AltındaAğustos ayında Fitch derecelendirmeleri ülkenin kredi notunu önemsiz duruma düşürdü. S&P Global şu anki derecelendirmesini koruyor; ancak görünümünün negatif kaldığını belirtti.

Derecelendirme kuruluşu S&P Global ayrıca bütçe açıkları artmaya devam ederse ve bankacılık sistemi mevduatı daha da yavaş akarsa ülkenin 12 ay içinde derecesini düşürebileceğini açıkladı.

Çarşamba günü S&P ülkenin azalan döviz rezervleri konusunda uyarırken, bu durumun düşürülme riski taşıdığı ve döviz kuru sabitlemesi üzerinde potansiyel bir test olduğunu söyledi.

Ülkenin açığını azaltmak için gereken değişiklikleri yapacağına güvendiğini de söyleyen Hariri, “S&P bize altı ay verdi ve bu altı ay Lübnan’daki her bir reformu geçmek için kullanacağız. Yatırımcılardan oturup bizi izlemelerini rica ediyorum. S&P’nin bize bu şansı vermesi gibi bize de bu şansı vereceğini göreceksiniz. Bu sayılara ulaşacağımıza eminim,” dedi.

CEDRE Konferansı’nda; Fransa’dan 670 milyon dolar, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın kredilerinde 1,35 milyar dolar ve Kuveyt Kalkınma Fonu’ndan 500 milyon dolar tutarında yatırım taahhüdü verildi. Ayrıca Dünya Bankası 4 milyar dolarlık düşük faizli kredi ve İslam Kalkınma Bankası 750 milyon dolar taahhüt etti.

Bu yatırımların kilidini açmak için hala yapılması gereken işler var, ancak başbakan söz verilen kredilerin Lübnan’ın ülkeyi büyümeye sürükleyecek altyapıya yatırım yapmasına izin vereceğini açıkladı.

Hariri, “Yapmamız gereken; yapısal reformlar ile ülkeyi istikrara kavuşturan ve ülkeye yatırım yapmak için platformu inşa edecek mali reformlardır,” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu