Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Lagarde, AMB Parasal Teşviklerini Durdurmama Konusunda Israrcı

Küresel salgından büyük hasar alan Avrupa ekonomisi, kısıtlayıcı tüm önlemlere rağmen parasal genişleme ihtiyacını bastırmayacak.
Lagarde, AMB Parasal Teşviklerini Durdurmama Konusunda Israrcı
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs hiç şüphesiz hem sağlık sistemini hem de ekonomileri yerle bir etmeye yetti. Aylardır devam eden bu zorlu mücadelede çok sayıda ülke tarihinde belki de hiç yaşamadığı olaylara tanık oluyor.

ABD’nin ardından en çok vakaya rastlanan yer ise Avrupa ülkeleri olarak karşımıza çıkıyor. Pandemiden dolayı kapanması zor yaraların açıldığı bölgede çokça önlem alındı.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde öncülüğünde atılan çoğu adım, ekonominin kötüleşmesiyle daha da derinleşti. Ülkeler normalleşerek ekonomiyi açma çabalarındayken merkez bankası da parasal teşvikleri artırma yolunda ilerliyor.

AMB’nin parasal genişleme adımları Alman mahkemesinin uygunluk şartları ile örtüşmediği gerekçesi ile eleştirilmişti.

AMB’nin adımlarının yasal olmadığını söyleyen Alman mahkemesi, söz konusu teşviklerin gerekliliğini ispatlamak için 3 ay süre tanımıştı. Fakat Lagarde, kararında istikrarlı görünüyordu ve şu durumda ekonominin ihtiyaç duyduğu teşviklerden vazgeçmeyeceğini belirtmişti.

Son gelişmelerle birlikte, parasal genişleme adımlarının Alman mahkemesine rağmen aynı şekilde devam edeceği Lagarde tarafından açık bir şekilde belirtildi. Tahvil alım programında herhangi bir aksama veya duraklama olmayacağını belirten Lagarde, buna ihtiyaç olduğunu savundu.

Alman anayasa mahkemesi kararını eleştiren Lagarde, şöyle konuştu;

Lagarde Teşvik Uygulama KararÖte yandan Alman mahkemesi, 2015 yılında başlatılan ve 3 trilyon Euro’luk tahvil alımını kapsayan varlık alım programının kötü yan etkileri olabileceğinden endişe ediyor.

AMB veya programın büyük kısmını elinde tutan Alman Merkez Bankası’nın (Bundesbank) teşvik programının gerekliliği konusunda ispatlayıcı adımlar atması bekleniyor. Lagarde’in ifadelerine bakılırsa her iki banka da gerekliliği göstermeye yeterli gelebilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu