Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Küresel Resesyon Öngören Nobelli Krugman Uyardı: Etkili Bir Cevabımız Yok

Önde gelen ekonomist Paul Krugman, Dubai’deki Dünya Hükümetler Zirvesi’nde yaptığı konuşmada bu yıl ve gelecek yıl resesyon olabileceğini söyledi. Detaylar aşağıda;
Küresel Resesyon Öngören Nobelli Krugman Uyardı: Etkili Bir Cevabımız Yok
Yorum

Nobel ödüllü ekonomist Paul Krugman, 2019’da dünya ekonomisinin resesyona girmesi için iyi bir şans olduğunu söyledi. Sonuçta piyasa katılımcıları, uzun zamandır devam eden ABD-Çin ticaret savaşından kaynaklanan iş ve tüketici hissiyatı ile önümüzdeki aylarda ciddi bir ekonomik kriz olasılığı konusunda giderek endişeleniyorlardı.

Ekonomistlerin yanı sıra iş dünyasının seçkin isimleri de ekonomik büyümenin yavaşladığına katılıyor ama politika yapıcılar tam bir resesyondan ziyade yumuşak bir gerileme olacağı yönünde görüş bildiriyorlardı. İşte bu noktada, Nobel ödüllü ekonomist Paul Krugman’ın Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Dünya Hükümetler Zirvesi’nde yaptığı konuşma dikkat çekti çünkü Krugman, bu senaryo hakkında şüpheci olmak için iyi nedenler olduğunu dile getirdi.

Yatırımcıların önümüzdeki aylarda durgunluk görmeyi bekleyip beklememeleri gerektiği sorulduğunda Krugman, pek iç açıcı yorumda bulunmadı.

Küresel Resesyon Öngören Nobelli Krugman Bu Yıl Ya da Gelecek Yıl Resesyona Girme İhtimali Yüksek Çünkü önde gelen ekonomist; “bu yılın sonunda ya da gelecek yıl resesyona girme ihtimalinin oldukça yüksek olduğunu düşünüyorum” dedi. Meşhur bir Amerikan ekonomisti ve Princeton Üniversitesi Woodrow Wilson School’un fahri profesörü olan Paul Krugman, 2008 yılında ekonomik coğrafya ve uluslararası ticaret modellerini belirleme çalışmaları için Nobel Ödülü’nü kazanmıştı.

Öte yandan Krugman, ekonomik gerilemeyi harekete geçirecek sadece büyük bir şey olmasının mümkün olmadığını da dile getirdi.

Paul Krugman Ekonomik Gerilemeyi Harekete Geçirecek Pek Çok Neden VarBunun yerine bir dizi ekonomik dalgalanmaların yavaşlama olasılığını artıracağını belirtti. ABD Başkanı Donald Trump’ın vergi indirim teşvikini endişe verici bir alan olarak vurgulayan Krugman, programın çok etkili olmadığını aktardı. Ayriyeten teknoloji büyümesi söz konusu olduğunda balonun patlıyor gibi görünmeye başladığını söyledi.

Ekonomik karar vericiler arasında geniş bir hazırlıklı olma eksikliği bulunduğunu anlatan Krugman; “asıl kaygı her zaman işler yavaşlarsa etkili bir cevaba sahip olamamamız olmuştur” dedi.

Krugman Yavaşlama Gerçekleştiğinde Etkili Cevap Olmaması Kaygı Verici “Şu anda resesyona gerçekten çok yakın görünen yer euro bölgesi” ifadeleriyle de devam etti. Burada Avrupa Komisyonu’nun geçtiğimiz hafta euro bölgesi için 2019 ve 2020 ekonomik büyüme tahminini sert bir şekilde düşürdüğü hatırlatıldı. Komisyon, euro bölgesi büyümesinin 2018’deki yüzde 1.9’dan yüzde 1.3’e gerileyeceğini, ve 2020’de yüzde 1.6 ile toparlamasının beklendiğini açıklamıştı.

Tahminler, Brüksel’in 19 ülkelik blok için Kasım ayında yayınladığı bu yıl yüzde 1.9 ve 2020’de yüzde 1.7’lik tahminlerinden çok daha az iyimserdi. Ve bu tahminler, küresel ekonomik krizin Avrupa’ya yayılma endişelerini kötüleştirmişti. Krugman da konuyla ilgili; “bu arada, herkesin olduğu gibi benim de bunun için geçmiş performansım kötü, kimse bu dönüm noktalarının çağrısını yapmakta iyi değil” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu