Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Küresel Gelişmeler, ABD Ekonomisindeki Reaksiyon ve İş Oranını Etkileyen Nedenler

Küresel ekonomik hareketler ve ABD taraflı reaksiyonlara bakarken tazeliğini koruyan işsizlik oranında artan ücretler ve değişmeyen çalışma süreleri ile örnek üzerinden değişimin incelenmesi.
Küresel Gelişmeler, ABD Ekonomisindeki Reaksiyon ve İş Oranını Etkileyen Nedenler
Yorum

İş raporları, FED’in ABD ekonomisinin karşı karşıya olduğu riskler hakkındaki değerlendirmesini değiştirmedi. Merkez Bankası tarafı Çarşamba günü, geçen yıl dört kez gösterge oranını yükselttikten sonra şimdilik faiz oranlarında bir değişikliğe gidilmeyeceğini ifade etmişti.

FEF Başkanı Jerome Powell Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında, başta Çin ve Avrupa olmak üzere büyük dış ekonomilerdeki büyümenin yavaşlaması ve Brexit’e bağlı artan belirsizlik, devam eden ticaret müzakereleri ve hükümetin kısmi kapanmasından kaynaklanan etkiler hakkındaki endişelerini dile getirdi.

Birçok tahminci gibi, ekonomik faaliyetin sürekli genişlemesini, güçlü işgücü piyasası koşullarını ve enflasyonun en az %2’ye yakın bir şekilde görüldüğünü ifade etti. Cuma günkü rapor işverenlerin Kasım ve Aralık aylarında 70.000 (net) daha az iş eklediğini gösterdi. (2018 yılında kurum, toplam iş büyümesini 2.638 milyondan 2.674 milyona çıkarmıştı.) Geçtiğimiz ay işe alım neredeyse her ana kategoride arttı. Restoranlar dahil eğlence ve hizmet sektörü, 74.000 çalışan kaydetti. İnşaat firmaları 52.000 kiralama gerçekleştirdi. İmalat, sağlık ve perakende sektörleri de iş artışı gösterdi.

Saatlik Kazançlarda Görülen Artış ve Sabit Kalan Çalışma Süreleri

Saatlik Kazançlardaki Yükseliş ve Çalışma Sürelerine BakışÇalışma Dairesi, Furloughed federal işçilerinin Ocak ayında maaş bordrosuna güvendiklerini, çünkü kaçırdıkları süre boyunca geri ödeme aldıklarını söyledi. Bu işçiler anket haftası boyunca hiç çalışmadıklarını bildirmediklerinden, ayın 12’sini içeren hafta işsizlik oranını belirleyen hanelerin ayrı bir anketinde geçici işten çıkarma nedeniyle işsiz sayıldı. Bu durum, işsizlik oranının Haziran 2018’den bu yana en yüksek seviyeye çıkmasına kaynak görüldü.

Yıllarca süren yumuşak kazanımların ardından, geçen yılın ikinci yarısında ücret artışları iyileşmişti. Ocak ayında, tüm özel sektör çalışanlarının ortalama saatlik kazançları bir önceki yıla göre %3.2 artarak saatte 27.56 $ ‘a yükseldi. Ocak ayındaki ortalama çalışma haftası 34,5 saat olarak gerçekleşerek değişim göstermedi.

Raporda ayrıca, iş aramak için fazla cesaretlendirilmiş olanlar ve yarı zamanlı işlerde kalmış ancak tam zamanlı çalışmak isteyenlerin yer aldığı daha geniş bir işsizlik ölçütü Ocak ayında bir önceki aya göre %7.6’dan %8.1’e yükseldi. U-6 olarak bilinen oran, Şubat 2018’den bu yana en yüksek orandı. Oran, işsizlik oranının işgücü piyasasının köşelerinde hala bir miktar durgunluk olabileceğini düşündüren, son işsizlik oranının %4’e yakın seviyesi ile karşılaştırıldığında yüksek görülmekte.

İş İhtiyaçlıları ve Veriyi Etkileyen Gelişmelere Bir Örnekle Bakış

Bir Örnek Üzerinden Gelişmenin DeğerlendirilmesiCuma günkü rapor, Amerikalı yetişkinlerin çalışan veya iş arayanların payının bir önceki yıla oranla yarım puanlık bir artışla %63.2’ye yükseldiğini gösterdi. Katılım, işgücüne giren kadınların dalgası yavaşladığından ve daha sonra bebekli ya da fazla sayıda emekli olmaya başladığından, genellikle 2000’li yılların başından bu yana düşüş gösterdi. Ancak bu oran son yıllarda yaylaştı. 25-54 yaşları arasındaki birinci sınıf çalışma dönemindeki kadınlar için, geçen ay %76’ya çıkarak 2003’ten bu yana en iyi okumayı yakaladı.

Bu ifadeye örnek teşkil edebilecek bir durumu 29 yaşındaki Gladstone Mo’dan 29 yaşındaki Hannah Cowan, geçen yıl ailesinin bakımını üstlenesi kaynaklı işe üç yıl ara verdikten sonra geri döndü. Daha önce Los Angeles’taki eğlence endüstrisinde çalışan Cowan ancak bakıcılık deneyimini geliştirmesi için teşvik eden Western Missouri ve Doğu Kansas’ın Goodwill’inden iş koçluğu almıştı.

Organizasyon onu geçen yıl işe aldı ve aylar sonra daha büyük sorumluluklarla yeni bir rol üstlenmesi için ona saatte 5 dolar zam verdi (%40’lık bir artış). Bu yaz Londra’ya seyahat etmek için zamının bir kısmını harcamayı planladığını ekleyen Bayan Cowan, “Diğer insanlara güvenmeden kendimi destekleyebileceğimi bilmek güzel. Bir geleceğim var ve parlak.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu