Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dünya Genelinde Haftalık Finansal Değişim, Negatif FTSE ve Yükselen Ons Altın

Dünya genelinde bu hafta pozitif bir seyir hakimdi. Asya ve Avrupa kısmi düzeltme başlığındaki hareketlerinin ardından pozitif seyre katılırken ABD ve Türkiye olumlu kapandı. Ayrıntılar şöyle;
Dünya Genelinde Haftalık Finansal Değişim, Negatif FTSE ve Yükselen Ons Altın
Yorum

21-25 Ocak haftasını Borsa İstanbul 100 Endeksi’nde kazanımlı bir hafta olarak geçirdik. Endeks haftalık bazda %5.15, aylıkta ise %12.08 değer kazandı; 52 haftalık değişim yukarı yönde güncellenmiş olsa da fark hala negatif bölgede %14.92 seviyesinde. Yıllık bazda 121.532 seviyesinde tepe, 84.655 seviyesinde dip oluştu. 120.000 puandan geri çekilmenin ve son zamanlardaki toparlanmanın yüksek marjda gerçekleşmesi yatırımcı tarafında hem güzel bir getiri hem de büyük bir zarar yansıtmış olabilir. 

Hafta küresel konjüktürün Türkiye’yi desteklemesi ile başladı. Diğer tarafta beyaz eşya satışlarında Aralık ayı verisi açıklandı ve aylık daralma %15 oldu. Bu gelişme ile 2018 yılındaki daralma %17’ye ulaştı. TURKBESD verilerine bakıldığında 2019 yılı için daralmanın %20 seviyelerinde gerçekleşmesi beklenmekte.

KDV Alacakları, MSCI Türkiye Endeksi ve Küreseller

Kdv Alacaklari Msci Turkiye Endeksi Ve KuresellerTicaret gününün ikincisinde yatırımcı “Tamam mı, devam mı?” diye düşündü. Uluslararası Para Fonu IMF küresel büyüme tahminlerini aşağı çekti ve global borsa endekslerinde kabaran risk iştahında bozulma meydana geldi. Bu gelişmede Avrupa borsaları ve ABD vadeli endekslerinde geri çekilme %0.5 civarında gözlemlendi. Düşüşe paralel Borsa İstanbul yansımasını %0.3 civarındaki satıcılı açılış ile gözledik. Ekim 2018 raporunda Türkiye ekonomisinin 2019 ve 2020’de sırasıyla %0.4 ve %2.6 büyümesi öngörülüyordu ve IMF bu veriyi yeni açıklamasında güncellemedi.

MSCI Türkiye Endeksi haftanın son işlem gününü de %1.49 prim yaparken, yıllık değişimde negatif yönde %13.63’lük bir kayıp verdi. Endeksin 52 haftalık hareket marjına bakıldığında 1.132.155 16 – 1.672.991 noktaları gözlendi.

Hükümet şirketlerin KDV alacaklarını ödemeyi gündeme almayı değerlendirmişti ve  Ato Başkanına göre KDV alacağı yaklaşık 100 milyar TL idi. Bu seviye 2019 milli gelirinin %2.3’üne tekabül ediyor. Bu rakam şirketlerin önermesi gibi devlet tahvili olarak şirketlere ödenirse faiz ödemeleri kanalından bütçe açığı milli gelir oranına yaklaşık 0,4 puan ek yük olarak yansıyabilir.

Küresel piyasalar haftanın üçüncü işlem gününde Çin ABD olumsuz gündeminde baskıda kaldı. Wall Street’te gözlenen satış dalgası %1.5 bandında gerçekleşirken, Asya bu hareketten negatif etkilenen piyasalar içersinde gözlendi. Gelişmekte olan piyasalara göre güçlü performansı olan bankacılık hisse senetlerinde gözlenen alımların devam etmesi ve %3.0 civarına taşınan primler ayrışmayı pozitif kıldı. Borsa İstanbul’un bu katı primlenmesi yatırımcıya kar satışları beklentisi getirdi, KDV tarafındaki gelişme ise pozitif ayrışmanın destekçisi oldu.

Yurt İçi Şirket Gelişmesi, XBANK ve XUSIN Görünümü

XBANK ve XUSIN Değişimlerinde Haftalık GörünümHafta boyu değişimlerin olumlu bir seyirde gerçekleşmesi takip edilirken Alarko Holding bağlı ortaklığı Alsim’in %50 oranda sahip olduğu ortak girişim grubunun Romanya Demir Yolları İdaresi tarafından açılmış olan Brasov-Simeria Demiryolu Hattı yapım işi ihalesini kazandığı açıklandı. İhaleden Alsim’e düşen pay oranındaki hak 310 milyon €’ya tekabül ediyor. Gelime ALARK hisse senedinde potansiyel pozitif gözlendi ve hisse haftalık dağişimini %12.33 ve 30 günlüğünü ise %20.59 değerlenme olarak gösterdi. Cuma gününde %2.07’lik primlenme ile 2,46 TL/p fiyatından hafta kapandı.

Perşembe günü gözlenen dolar performansına bakıldığında küresel anlamda kayıplar gözlendi. Türk lirası bu tabloda GOU para birimleri arasında en çok değer kazanan ilk üç para birimi arasında yer aldı, bu gelişme yükselen ülke varlıklarını olumlu etkiledi. XBANK ile başlayan değerlenme sürecinin XUSIN tarafında yer yer gözlenmesinin ardından daha katı bir görüntüdeki primlenme ivmeyi artırdı.

Hafta ortasında karışık grafikler çizen dünya borsalarında; Davos’ta devam eden oturumlar, Venezuela’ya ilişkin gelişmeler, ABD ile Çin arasındaki ticaret müzakereleri, Brexit görüşmeleri ve ECB toplantısı yakından takip edilen gelişmeler oldu.

Trump’ın görüşünün desteklenmediğine dair yapılan açıklamada ülke risksiz varlıklarına artan talebin yönelimi yeniden görece daha riskli varlıklara kırıldı. Hisse senedi endekslerinde gözlenen bu karmaşık hareketin ardından değer kazanımı tekrar başladı.

Venezuela Yönetiminde Nicolas Maduro’yu Tanıyan Türkiye ve TCMB Verisi

Maduro'yu Tanıyan Türkiye ve Haftalık TCMB VerisiVenezuela’da geçici devlet başkanı ilan olarak görülen Juan Guaido, ABD ve AB Komisyonundan destek aldı. Türkiye, Rusya, Meksika ve Bolivya başta olmak üzere birçok ülke ise Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ve hükümetini ülkenin meşru temsilcisi olarak tanımaya devam edeceklerini açıklayarak AB ve ABD görüşünden ayrıştı.

Venezuela’da geçici devlet başkanı ilan olarak görülen Juan Guaido, ABD ve AB Komisyonundan destek aldı. Türkiye, Rusya, Meksika ve Bolivya başta olmak üzere birçok ülke ise Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ve hükümetini ülkenin meşru temsilcisi olarak tanımaya devam edeceklerini açıklayarak AB ve ABD görüşünden ayrıştı.

Haftanın son işlem gününde yabancı yatırımcı tarafında da belirginleşen Türk varlıklarındaki cazibe yukarı yönlü hareketin diğer destekçisi olarak gözlendi. 120 bin puandan geri çekilmenin başlaması ile gözlenen aşağı yönlü trendin yukarı yönde kırılıp kırılmamış olabileceği akıllara geldi, ayı piyasasının boğalara teslim olup olmadığı…

11-18 Ocak haftası hanehalkı ve şirketlerin döviz mevduatlarında artış gözlendi. TCMB haftalık verilerinde gözlenen artış; hanehalkında 1,5 ve şirketlerde 1,1 milyar dolarlık bir artış olarak gözlendi.Döviz mevduatları yükseliş serisine 19 haftadır devam ederken 10,7 milyar dolar atış gösterdi. 2019 yılının ilk ayında üçüncü hafta hanehalkı döviz mevduatları 92,8 milyar dolara yükselirken, şirketler 66,4 milyar dolara ulaştı.

ABD Hisse Senedi Piyasalarından Pozitif Bir Dalga Gelebilir

ABD Piyasalarından Pozitif Dalga BeklenebilirNew York borsaları haftanın son işlem gününü artıda kapattı. Perşembe işlemlerinde Dow Jones’in ekside kaldığı, Nasdaq ve S&P 500’ün değerlendiği görüntüye Cuma günü üç endeksteki artış karşılık verdi. Dow Jones %0.75 değer kazanırken 24.737 seviyesinde kapandı. Endeks için takip ettiğimiz kritik değer 25k olarak değerlendirilebilir. Bu noktanın kırılması halinde yukarı yönlü harekettin sağlığı daha stabil görünebilir. 

Nasdaq haftayı %1.29, S&P 500 ise %0.85 değer kazancı ile kapattı. Endekslerin ulaştığı seviyelere bakıldığında sırası ile  7.165 ve 2.665 oldu. Psikolojik seviyelerde bu iki endeks için en önemli bölgeler 7.500 ve 3.000 olarak gözlenebilir. Dow Jones’un 25 ve bu endekslerin de psikolojik noktalarının üzerine geçtiği senaryoda küresel endekslerde ciddi bir değişim beklenebilir. Yüksek oranlı bulaşıcılığı olan Wall Street nasıl satış dalgasını başlattı ise alım yönlü bu katı seyri başlatabilecek bir pozisyonda ve görünüm bunu işaret ediyor olabilir.

Asya Pazarında Olumlu Duruş

Asya Piyasalarında Hafta PrimliHong Kong Hang Seng’i haftalık değerlenmesini 23 Ocak Salı günü aşağı yönden kırdı ve 24 Ocak Perşembe ile 25 Ocak Cuma gününde sert yukarı yönlü tırmanışlar kaydetti. Tokyo Nikkei 225 haftaya 20.841 puandan giriş yapmıştı ancak 20.774 puandan son verisini güncelledi.

Endeks haftalık bazda negatif duruken,  4 işlem gününde neredeyse aşağı yönlü olan hareket 20.570 civarında Cuma günü başlayan açılış ile kırıldı ve yaklaşık 200 puan artış gözetlendi. Güney Koreli KOSPI 2.130 puandan girdiği haftadan 2.178 puandan çıktı. Diğerlerine paralel bir seyirde ilerleyen KOSPI Cuma günü yükselişini hızlandırdı.

Avrupa Düzeltmesi Gerçekleşti mi?

Avrupa'dan Negatif Ayrışan FTSE 100 ve Bölgenin DuruşuAlmanya DAX Endeksi Cuma gününü %1.52’lik primlenerek kapattırken, Fransa CAC 40’da %1.11 kazanım ile paralel hareket etti. İngiltere FTSE 100 Endeksi bölgeden negatif ayrışarak %0.14 değer kaybetti ve 6.809 puandan kapandı.

DAX haftaya 11.174 puandan giriş yaparken 4 işlem günündeki seyir yatay bir bantta gözlendi. Cuma gününde gözlenen sert yukarı yönlü gelişme ile 11.282 puanda hafta kapandı. DAX Bankalar Endeksi (CXPBX) %3’e yakın bir kazanım sağlarken 4 bileşenindeki değişim Deutsche Pfandbriefbank AG (PBBG) %1.06 ile 10,0 €’dan, Areal Bank (ARLG) %1.17 ile 29,320 €’dan, Commerzbank AG (CBKG) %1.43 ile 6,947 €/p’dan ve Deutsche Bank AG (DBKGn) %3.95 ile 8,131 €’dan haftayı kapattı.

CAC 40 endeksinde 4.926 puan ile haftaya veda ederken haftaya 5 bin seviyesindeki psikolojik direnci test edebilecek bir sinyal verdi. Endeksin 10 günlük hareketli ortalaması 4.912 seviyesinin üzerinde kalması pozitif bir duruş ifade edebilir.

FTSE 100’de verilen kamı 9,73 puana tekabül ederken endeks 6.809 puandan kapandı. 6.862 seviyesindeki 200 günlük hareketli ortalamanın altında gözlenen endeks için 14 günlük periyotta çalıştırılan RSI indikatörü 38 seviyesinde ve satım bölgesinde dalgalanıyor.

Dünya Genelinde Haftanın Özeti

Dünya Genelinde Gözlenen Toparlanmaya Haftalık BakışKüresel politik gelişmelerde ciddi bir haber akışı olmaması endeksler tarafında 2018 yılının son demlerinde ayı piyasası kıyısında çizilen grafiklerden sonra 2019’da başlayan zayıf görünümün ardından gelen toparlanma. Uzun bir cümleye sığan, boğa piyasalarının kıyısına gelinen ivmelenme.

Diğer tarafta küresel güvenilir liman talebi değerli metalde 1.303 $ seviyesinin üzerinde bir kapanış geldi. Gece verisindeki son işlemini 22,20 $’a tekabül eden, %1.73’lük prim ile 1.303,37 $’dan gerçekleştiren altın risk iştahındaki normalleşmenin üstüne hafif bir bozulmanın sinyali olarak da görülebilir. Ons altındaki indikatörlere baktığımızda özetini güçlü al olarak görürken, hareketli ortalamalarda da al sinyali izleniyor. 

Bölgesel bir güvenilir liman olan Japon yeni ise 109,55 seviyesinde yatay hareket ile kapandı. Teknik açıdan Yen’in tüm verileri satış gösteriyor.

 

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu