Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Küçük İşletmeler, Küresel GSYİH Büyümesine 2,3 Trilyon Dolar Ekleyebilir

Pandemi küçük işletmeler için dijitalleşmeyi artık bir seçenek olmaktan çıkartırken bu yolla küresel GSYİH büyümesine 2,3 trilyon dolar eklenebileceği söylendi.
Küçük İşletmeler, Küresel GSYİH Büyümesine 2,3 Trilyon Dolar Ekleyebilir
Yorum

Cisco’dan gelen yeni bir rapor, küçük işletmelerin ekonomik büyümeyi kayda değer seviyede destekleyebileceği sonucuna ulaştı.

Küçük işletmelerin 2024 yılına kadar bu pazarın genel GSYİH’sine 2,3 trilyon doları ekleyebileceğini öngören rapor (The 2020 Small Business Digital Maturity Study), ABD, Kanada, Meksika, Brezilya, Şili, İngiltere, Almanya ve Fransa olmak üzere sekiz ülkeyi inceledi.

Araştırma, küçük işletmelerin karşılaştığı fırsatları ve zorlukları ve dijital olgunluk ile daha hızlı iyileşme arasındaki ilişkiyi anlamaya çalıştı. Cisco ve IDC ortaklığında hazırlanan rapor, küçük işletmelerin pandemi sırasında ve sonrasında ekonomik iyileşmeye katkıda bulunabileceğini vurguladı.

Pandemi sırasında gerçekleştirilen çalışma, küçük işletmelerin temel teknolojileri benimsemeye hazır olup olmadıklarını, teknolojinin ekonomik büyümeyi teşvik etme üzerindeki etkisini ve karşılaştıkları fırsatlar ve zorlukları belirledi.

Ankete katılan küçük işletmelerin yüzde 70’i, COVID-19 zorluklarını ele almak için dijitalleşme oranlarını hızlandırırken dijital olarak en olgun küçük işletmelerin, değişen pazar koşullarına daha hızlı yanıt verebilecekleri ve gelirlerini artırabileceklerini belirtildi.

Önümüzdeki 18 ayda, küçük işletmeler uzaktan çalışmaya, çevrimiçi satışlara ve dijital bir strateji geliştirmeye yatırım yapacaklarını bildirdi.

Çalışmanın incelediği sekiz ekonominin (ABD, Kanada, Meksika, Brezilya, Şili, İngiltere, Almanya ve Fransa), küçük işletmelerin artan dijitalleşmesi yoluyla yüzde 5,5 artabileceği ve yüzde 42 daha hızlı büyüme oranının keyfini çıkarabilecekleri dile getirildi.

IDC’den Daniel-Zoe Jimenez, çalışmayla ilgili şu şekilde açıklamada bulundu:

“COVID-19 salgını, küçük işletme pazarında zaten mevcut olan dijital uçurumun şiddetini artırdı ve şirketleri dijitalleşmelerini hızlandırmaya zorluyor. Küçük işletmeler, dijitalleşmenin artık bir seçenek değil, bir hayatta kalma meselesi olduğunun farkına varıyor. Araştırma birçok küçük işletmenin ilerleme kaydettiğini gösterse de iş sürekliliğini ve gelecekteki dayanıklılığı sağlamak için dijital teknolojilerin kullanımı yoluyla süreçleri ve operasyonları dijitalleştirmeye odaklanmaları gerekiyor.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu