Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kripto Para Piyasası 1 Saatte Yaklaşık 10 Milyar Dolar Değer Kaybetti

Kripto para piyasasında bahar esintileri kısa sürdü. Bitfinex ve Tether tarafından yaşanan bazı gelişmelere bağlı olarak sert bir değer kaybı gözlendi.
Kripto Para Piyasası 1 Saatte Yaklaşık 10 Milyar Dolar Değer Kaybetti
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto para piyasası Tether ve Bitfinex borsasında yaşanan olaylar nedeniyle sert bir değer kaybı yaşadı. Coinmarketcap verilerine göre; kripto para piyasası dün gece bir saatlik sürede yaklaşık 10 milyar dolar değerinde bir kayba uğradı.

Olay, New York savcılığının Bitfinex ve Tether Limited işletmecilerinin 850 milyon dolarlık zararı sakladığını iddia etmesiyle yaşandı.

Düşüş Bitfinex ve Tether KaynaklıSavcılığın en iyi avukatı Bitfinex’in, Tether’in nakit rezervlerinden en az 700 milyon dolar harcadığını ve 850 milyon dolarlık müşteri ile kurumsal fonun görünür kaybını karşıladığını iddia ediyor. Bulguları ise Manhattan Yargıtay’a sunulan yazılarda ayrıntılı olarak ele aldı.

Tether, ABD doların sabitlenmesi öngörülen kripto paradır ve stablecoin ismiyle de bilinir. Tether Limited’in tüm belirteçleri dolaşıma sokmak için yeterli dolara sahip olup olmadığına dair endişeler de dile getirildi.

CoinDesk’e göre; dünyanın en büyük kripto para birimi olan bitcoin fiyatı, son 24 saatte yüzde 4 düşüş kaydetti.

Bitcoin Yüzde 4 DüştüAynı dönemde, piyasa değerine göre dünyanın en büyük ikinci sanal para birimi olan ether yüzde 6, en büyük üçüncü olan XRP ise yüzde 3 düştü. Tether’in fiyatı ise yüzde 1 düşüş kaydetti.

Başsavcı ofisi tarafından yapılan açıklamada, Bitfinex’in yatırımcılara açıklama yapmadan Crypto Capital adlı bir Panama şirketine 850 milyon dolar verdiği söylendi. Bitfinex ve Tether’deki yöneticiler daha sonra iddia edilen bir dizi çakışan kurumsal işlemle uğraştığını iddia etti. Burada Bitfinex’in Tether’in nakit rezervlerine erişime izin verdiği söylendi.

Başsavcı ofisi, “Bu işlemler Tether’in nakit rezervlerini Bitfinex’in kurumsal rüşvet fonu olarak görünüyor,” dedi.

Tether Nakit Rezervleri OlayıOfis, “Bitfinex’in büyük açıklanamayan zararlarını ve müşteri geri çekilmelerindeki yetersizliği gizlemek için kullanılıyor,” diye de sözlerini sürdürdü.

New York’un hukuk şefi tarafından verilen mahkeme emri, Bitfinex ve Tether Limited operatörlerinin ABD doları rezervlerini daha da kaybediyor olmasını gerektiriyor. Ayrıca başkalarının silmesi ya da potansiyel olarak ilgili belgeleri ve iletişimleri silmelerine izin vermeleri de yasak.

850 milyon dolarlık zararı reddeden Bitfinex, raporun kötü niyetle yazıldığını ve yanlış iddialar içerdiğini söyledi.

Bitfinex Rapora İtiraz EttiBitfinex, fonların kaybedilmediğini ancak ele geçirildiğini ve korunduğunu belirtti. Kendi web sitesinde yaptığı açıklamada, “Bitfinex ve Tether, her içi şirketin de tüm düzenleyicilerde olduğu gibi New York Başsavcısı genel ofisi ile tam bir işbirliği içindeydiler. New York Başsavcısı ofisi, kurtarma çabalarımıza yardım etmeye ve desteklemeye çalışmaya odaklanmalı,” dediler.

Şirket, hem Bitfinex hem de Tether’in finansal olarak güçlü olduğunu ve New York’un düzenine meydan okuyacağını söyledi. Tether’in istikrarlı bir değeri olması için 1:1 Amerikan doları ile desteklendiği de hatırlatıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu