Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Koronavirüs Nedeniyle Hayatını Kaybedenlerin Sayısı 500’ü Aşarken, Güvenli Varlıklara Talep Arttı

Virüs salgını hızla devam ederken kontrol altına alındığına dair somut bir gelişmenin olmaması, altın gibi güvenli liman varlıklarına olan talebi artırdı.
Koronavirüs Nedeniyle Hayatını Kaybedenlerin Sayısı 500’ü Aşarken, Güvenli Varlıklara Talep Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Yapılan son açıklamalara göre Japonya’da karantinaya alınan turistik yolcu gemisinde 10 kişinin daha koronavirüse yakalandığı bildirildi. Ayrıca yeni doğan bir bebekte de virüs olduğu saptandı. Güncel verilere göre son 24 saatte 73 kişi daha virüs nedeniyle ölürken, hayatını kaybedenlerin sayısı toplamda 563’e ulaştı.

Uzmanlar vaka sayısı 28 bine ulana virüs salgınının Çin’in ekonomik büyümesini düşüreceğini ve küresel büyüme üzerindeki etkilerinin ise önümüzdeki günlerde belli olacağını söylüyor. Virüs endişesi ekonominin gelecekte kötü etkileneceği düşüncesini doğururken, güvenli varlıklara olan talep arttı.

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, virüs nedeniyle Çin için büyüme tahminini %5,9’dan %4’e indirdi.

Çin Virüs SalgınıKurum analistleri ülke ekonomisinin salgının büyüklüğüne bağlı olarak etkileneceğini söyledi. Hükümetin büyük ölçekli teşvikleri devreye sokması durumunda finansal riskleri azaltmak için diğer politika hedefleri üzerinde baskı oluşacağını bildirdi. Benzer yorumlar Moody’s’ten de geldi.

Koronavirüs salgınının ekonomik aktivitelerin azalmasına sebep olduğu ve kısa vadede petrol talebinde düşüşe işaret ettiği söylendi. Yapılan açıklamada “Koronavirüs aynı zamanda küresel doğal gaz fiyatlarını da tehdit etmektedir. Çin, büyük bir doğal gaz tüketicisi. Aynı zamanda sıvılaştırılmış doğal gazın (LNG) büyük bir ithalatçısı.” ifadesine yer verildi.

Çin’de ticari aktivitelerin azalması güvenli liman talebini artırırken, emtia grubunda fiyatlar yükseldi.

Altın FiyatlarıPerşembe günkü işlemlerde OPEC’in üretim kısıntısını değerlendirmesine dair gelen haberler petrol fiyatlarını yükseltti. Yatırımcılar riskli ortamda altın ve tahvil gibi güvenli varlıklara yönelmeye başladı.

Şu dakikalarda 1562,37 dolardan işlem gören altının ons fiyatı 1564 dolara, yurt içinde gram altın ise 300,95 liraya kadar yükseldi. Kotak Securities analisti Madhavi Mehta, salgının kontrol altına alındığına dair somut gelişmeler olmadığı müddetçe alımların artacağını söyledi.

Ons altın için destek seviyeleri 1547 – 1541 – 1536, dirençler 1556,5 – 1563 – 1569; gram altın için destekler 298,5 – 297 – 295, dirençler 301 – 303,3 – 305 şeklinde belirlendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu