Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kore Merkez Bankası 2019’un Son Toplantısında Faiz Oranlarıyla Oynamadı!

2019 yılının son toplantısını yapan Kore Merkez Bankası, faiz oranlarında herhangi bir değişiklik yapmadı. Asya hisse senetleri ise Kasım ayının son işlem gününde geriledi.
Kore Merkez Bankası 2019’un Son Toplantısında Faiz Oranlarıyla Oynamadı!
Son Güncelleme: 
Yorum

Bu yıl içindeki son politika toplantısını gerçekleştiren Kore Merkez Bankası, seçimi faiz oranlarında herhangi bir oynama yapmamaktan yana kullandı. Konuyla ilgili tahmin yürüten ekonomistlerin beklentisi de bu yöndeydi. Kararın ardından banka, faizini %1,25 seviyesinde sabit tuttu.

Ülkenin merkez bankası 2019 yılı içinde küresel ticaret geriliminin oldukça zarara uğrattığı ekonomiyi ayakta tutabilmek için iki kez faiz indirimi yapmıştı.

İki Kez Faiz İndirimi YapılmıştıBugün alınan faiz kararının ardından bankanın yürüttüğü tahminler, ülkedeki ekonomik büyümenin 2020 yılında %2 seviyelerinde, 2021 yılında ise bundan biraz daha hafif olacağını belirtti. Güney Kore Merkez Bankası’nın bir önceki tahminleri, büyümenin 2019’da %2,2 ve 2020’de %2,5 oranında olacağına işaret ediyordu.

Toplantının sona ermesiyle açıklama yapan bankanın ifadeleri, mevcut ekonomik durum ile uyumlu politika trendinin devam ettirileceğine yönelikti. Bunun yanı sıra politikada değişikliğe gitmeyi gerektirebilecek durumların yakından izleneceği belirtildi.

Açıklamada bunun yanı sıra Güney Kore Merkez Bankası’nın ABD ve Çin arasındaki ticaret anlaşması, jeopolitik sorunlar ve hane halkının borçları gibi gündem maddelerinin yurt içi ekonomi ve finansal istikrar üzerindeki etkilerini inceleyeceği bildirildi.

Kasım ayının son işlem gününde Asya hisse senetleri Hong Kong hisselerinin bölgede ağırlık yapmasıyla birlikte geriledi.

Asya Hisse Senetleri GerilediHisse senetleri kazançlarını Tokyo ve Sidney’de geri verdi. Şangay’da ise dalgalı bir seyir söz konusuydu. Asya borsalarında düşüşün en fazla olduğu yer Hong Kong ve Seul olarak belirlendi.

Piyasadaki yatırımcılardan büyük kısmı 15 Aralık tarihli son ABD tarifeleri için sayılı günler kalmışken, ABD ve Çin arasında yeni gelişmeler yaşanacağını öngörüyorlar. Ayrıca iki ülke arasındaki gerilimin artmasında ABD Başkanı Donald Trump’ın Hong Kong’daki protestocu insanlara destek veren yasa tasarısına onay vermesi de etkili oldu. Ardından Çin, Trump’ın yaptığı bu harekete karşı misilleme yapacağını belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu