Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kore Merkez Bankası Faiz Oranlarında Değişikliğe Gitmeyerek %1.5 Seviyesinde Sabit Tuttu!

Bugün toplantı yapan Kore Merkez Bankası faiz oranlarında herhangi bir değişim yapmayarak %1.5 seviyesinde sabit tutma kararı aldı.
Kore Merkez Bankası Faiz Oranlarında Değişikliğe Gitmeyerek %1.5 Seviyesinde Sabit Tuttu!
Yorum

18 Temmuz’da yaptığı politika toplantısının ardından ani bir şekilde faiz indirim kararı alan Kore Merkez Bankası, büyüme ve enflasyon tahminlerini düşürmüştü. Bankanın gösterge faizinde yaptığı bu değişiklik beklentilerin dışında gerçekleşmişti.

Aldığı kararla birlikte 7 gün vadeli gösterge repo faizini mevcut seviyesi %1.75’ten %1.5’e indiren banka, bugün yeniden bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantıda faiz oranlarında değişikliğe yönelmeyen banka, ekonomistlerin beklentileri doğrultusunda hareket ederek gösterge 7 gün vadeli repo faizini %1.5 seviyesinde sabit tuttu.

Toplantıda Faiz Oranlarında Değişikliğe GidilmediBöylelikle 2’ye karşı 5 oyla bugün alınan bu karar için tahmin yürüten 25 ekonomistten 22’sinin öngörüsü haklı çıkmış oldu. Bununla birlikte yıl sonuna doğru borçlanma maliyetlerinde kesinti bekleyen analistler de bulunuyor.

Diğer yandan Kore Merkez Bankası üç yıl aradan sonra ilk kez Haziran ayında yaptığı toplantısında faiz indirimine girmişti. Cuma günü yaptığı toplantısında faiz oranlarını sabit tutmaya yönelen bankanın başkanı Lee Ju-yeol bazı önemli açıklamalarda bulundu.

Lee, ihtiyaç duyulması durumunda para politikasında ekonomik durumlara çözüm yaratabilecek alanların olduğunu söyledi.

Lee Alanların Bulunduğunu SöylediAçıklamalarını sürdüren Lee, politikanın gelecek dönemlerde dış risklerin yurt içi ekonomi ve finansal piyasalar üzerindeki etkisine göre şekilleneceğini söyledi.

Konuyla ilgili değerlendirme yapan SK Securities Ekonomisti An Young-jin, Amerikan Merkez Bankası’nın (Fed) Eylül ayında indirim yapması halinde Kore Merkez Bankası’nın Ekim’de faizleri indirebileceğini belirtti.

Tüm bunlarla birlikte Kore Merkez Bankası ülke ekonomisinde bu yıl %2 büyüme öngörmüş ve enflasyon seviyesinin ise %0.7 olacağını tahmin etmişti.  Banka önceki dönemlerde büyüme ve enflasyon tahminlerini sırasıyla %2.5 ve %1.1 olarak belirlemişti.

Başkan Lee, merkez bankasının diğer hareketler için de uygun olduğunu geçtiğimiz aylarda aldığı bu faiz kararının hemen ardından belirtmişti. Seul’deki Standard Chartered Bank ekonomisti Park Chong-hoon ise Ağustos ayının oldukça rahat geçeceğini söylemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu