Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kısıtlamalarda Gevşetme Hindistan İşsizlik Oranını Düşürdü

Hükümet tarım dahil olmak üzere ekonomik faaliyet üzerindeki bazı kısıtlamaları kaldırırken Hindistan’ın işsizlik oranında düşüş kaydedildi.
Kısıtlamalarda Gevşetme Hindistan İşsizlik Oranını Düşürdü
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüsle mücadele kapsamında haftalardır sıkı kısıtlamalar uygulayan Hindistan’dan gelen yeni işsizlik verileri, kısıtlamalardaki hafifletmelerin işe yaradığını gösterdi.

Nisan ayında dünyanın en düşük PMI’sını kaydeden Hindistan, bu verilerle koronavirüsten en çok etkilenen ülkeler arasında yer aldığını göstermişti. Moody’s de kısa süre önce ülkenin görünümünü düşürerek olumsuz görünümü yakın vadede yükseltme olasılığının düşük olduğunu söylemişti.

Ancak yeni veriler, normalleşme adımlarının işe yaramaya başladığının sinyallerini verdi.
CMIE Verileri Hindistan Nisan İş Kaybı
Kaynak: CMIE

Hindistan Ekonomisini İzleme Merkezi (CMIE) bugün Hindistan’ın iş kaybı oranının 10 Mayıs’ta sona eren haftada, 3 Mayıs’ta sona eren pandeminin başlangıcından bu en yüksek olan %27,11’lik seviyeden %23,97’ye gerilediğini açıkladı.

CMIE’nin haftalık raporuna göre işsizlik oranı %24’e düşerken hükümetin sanayiyi kademeli bir şekilde açmasıyla işgücüne katılma oranı %36,2’den %37,6’ya yükseldi.

İstihdam oranı da %26,4’ten %28,6’ya yükseldi. CMIE’nin verileri 20-24 yaş grubundaki gençlerin işini kaybedenlerin %11’ini oluşturduğunu gösterirken bu grubun aynı zamanda 2019-20 yılında ülkede toplam istihdam edilenlerin %8,5’ini oluşturduğunu gösterdi.

“Bu genç erkek ve kadınların 34,2 milyonu 2019-20’de çalışıyordu. Nisan 2020’de sayıları 20.9 milyona düştü.” denilen raporda, 25-29 yaş grubunda 14 milyon işin daha kaybedildiği bildirildi.

“Bu kayıp, 2019-20 yılındaki toplam istihdamın %11,1’ini oluşturduğundan orantısız bir şekilde yüksekti ve iş kayıplarının %11,5’ini oluşturdu.”

20’li yaşlardaki 27 milyon gencin iş kaybının ciddi uzun vadeli yansımalara neden olacağını belirten CMIE, onların kendilerinden sonra işgücüne katılan yeni topluluklarla rekabet etmek zorunda kalacağını aktardı.

Genç Hindistan’ın daha sonra ihtiyaç duyacağı tasarrufları yapamayacağını ekledi. Ayrıca 30’lu yaşlarında olan 33 milyon erkek ve kadının Nisan’da işini kaybettiğini, iş kayıplarının %86’sının erkekler arasında olduğunu kaydetti.

CMIE genç nüfus arasındaki iş kayıplarının tasarruflar üzerinde etkileri olacağını belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Hane halkı bu zamanlarda iyi nakit koruması yapabilecek olsa da gençler arasındaki iş kaybı, hane halklarını çoğunlukla ya bir ev ya da dayanıklı tüketim malları satın almak ya da emeklilik için biriken ekstra paradan mahrum eder. Bu tasarruf kaybı, uzun vadeli sonuçlar doğuracaktır.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu