Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Minneapolis FED’den Kashkari ABD’de İstihdamın Ek Desteğe İhtiyacı Olduğunu Savunuyor

Korınavirüs kaynaklı iş kayıplarının arttığı ABD'de henüz en kötünün görülmediği söylendi. Kongre'den beklentiler ise arttı.
Minneapolis FED’den Kashkari ABD’de İstihdamın Ek Desteğe İhtiyacı Olduğunu Savunuyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs vakaları dünya genelinde 4 milyon 181 bini aştı. Felaketin merkez üssü ABD’de 81 bine yakın vatandaş hayatını kaybederken, vaka sayısı da 1 milyon 367 bini aştı.

Dünya ekonomisini sarsan pandemi, ABD’ye tarihin en kötü verilerini getirdi. Bu sebeple de Trump hükümeti, kilitlenmiş ekonomiyi yeniden açmak için harekete geçti.

ABD’de ekonomisinin kilitlenmesinde en büyük payı bulunan iş kayıpları, verilere de yansımıştı.
İş Kayıpları Verilere Yansıdı
Kaynak: Trading Economics

Öyle ki Cuma günü açıklanan Nisan ayı tarım dışı istihdamı 20,5 milyon gerileyerek tüm zamanların en kötüsünü gördü. Ekonomiden desteğini esirgemeyen FED’in bölgesel başkanları, ülkede istihdamın yavaş ve uzun bir biçimde toparlanacağını söylediler.

Bu tahmini öne süren politika yapıcılardan biri olan Minneapolis FED Başkanı Neel Kashkari, ABC News’e verdiği demeçte yeni iddialar ortaya attı.  Son açıklanan istihdam rakamlarına değinen Kashkari, işsizlikte henüz en kötünün görülmediğini ve Amerikalıların daha kötüsüne hazırlıklı olmaları gerektiğini söyledi;

Kashkari ABD İşsizlik En Kötüsü YoldaBu ifadeleriyle Kongre’den beklentilerini artıran Kashkari, ekonominin içinde bulunduğu durumun çok daha kötü veriler getirebileceği konusunda uyardı.

Öte yandan ABD Kongresi, pandemiyle mücadele için FED’in desteklerine ek olarak Mart ayı sonunda 2 trilyon dolarlık bir yardım paketi açıklamıştı. Kashkari, FED’in bu zamana kadar izlediği yolun ekonomiyi desteklediğini ve bundan sonra da yapması gerekenleri yapacağını aktardı.

Bir önceki söyleminde de ifade ettiği gibi ekonomide uzun süreli bir toparlanma beklediğini yineledi. Bu noktada, verilen desteklerin yetersiz kalabileceğini ve işini kaybeden vatandaşların daha fazla yardıma ihtiyacı olacağını söyledi.

Bu sıralar ülkelerin virüse rağmen yeniden açılmalarını eleştiren Minneapolis FED yetkisi, bu durumda virüsün yeniden güçlenme ihtimalinin oldukça güçlü olduğundan söz etti. Pek çok ekonomist Kashkari’nin kötümser tahminlerine ortak olurken, daha acımasız verilerle karşılaşmak sürpriz olmayacak gibi görünüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu