Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kanada’da Yıllık Enflasyon Temmuz’da Beklenti Üstü Yükseldi

Kanada’nın yıllık enflasyonu Temmuz’da beklenti üstü yükseldi.
Kanada’da Yıllık Enflasyon Temmuz’da Beklenti Üstü Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Kanada İstatistik Ofisi, Temmuz 2021 dönemine ilişkin tüketici fiyat endeksi (TÜFE) rakamlarını açıkladı. Yıllık TÜFE beklentileri aşarak yüzde 3,7’ye yükseldi. Bu, 2011 yılının Mayıs ayından bu yana görülen en yüksek enflasyon oranıydı.

Beklenti yüzde 3,4’e yükseliş yönündeydi. Kanada’da yıllık enflasyon oranı, Mayıs ayında 10 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 3,6’dan Haziran’da yüzde 3,1‘e gerilemişti.

Aylık bazda enflasyon Haziran ayının yüzde 0,3’ünden yüzde 0,6’ya çıktı. Bu Ocak 2021 sonrası en yüksek seviyeyi işaretledi. Mevsimsellikten arındırılmış aylık bazda TÜFE yüzde 0,5 arttı.

Çekirdek tüketici fiyatları ise bir önceki yılın aynı ayına göre 2021 yılının Temmuz ayında yüzde 3,30 arttı.
Kanada Temmuz TÜFE
Kaynak: Statistics Canada

Benzin hariç tutulduğunda TÜFE yıllık yüzde 2,8 arttı. Temmuz ayında sekiz ana bileşenin altısında fiyatlar yıldan yıla daha hızlı yükseldi ve tüm kalemlerdeki artışa en fazla katkıyı barınak fiyatları yaptı.

Tersine, giyim ve ayakkabı fiyatlarının yanı sıra alkollü içecekler, tütün ürünleri ve eğlence amaçlı esrar fiyatları Temmuz ayında Haziran ayına kıyasla yıllık bazda yavaşladı.

Yıldan yıla benzin fiyatları Temmuz’da (+%30,9) Haziran’a göre (+%32,0) daha az arttı. Temmuz 2020’de fiyatlar birçok işletme ve hizmetin yeniden açıldığı aya göre yüzde 4,4 arttığından, baz yıl etkisi benzin endeksini etkilemeye devam etti.

Temmuz 2021’de küresel talep artmasına rağmen, OPEC+’nın (Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü Artı ülkeleri) petrol üretimi pandemi öncesi seviyelerin altında kaldığından benzin fiyatları aylık bazda yüzde 3,5 arttı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu